DANSK: Novo Nordisk er Danmarks største selskap og produserer blant annet slankemedisinen Wegovy og diabetesmedisinen Ozempic

Novo Nordisk avtaler pristak på diabetesmedisin med USA

Amerikanske myndigheter har inngått avtale med Novo Nordisk og Eli Lily om lavere priser på slanke- og diabetesmedisin.

Publisert Sist oppdatert

Avtalen mellom legemiddelprodusentene og amerikanske myndigheter skal senke prisene på de populære legemidlene for amerikanske forbrukere, særlig dem over 65 år og med lav inntekt.

For amerikanere under Medicare og Medicaid-programmet blir prisen ned til 149 dollar i måneden, ifølge Det hvite hus. Prisene starter høyere, med mål om å reduseres i løpet av to år.

Private helseforsikringsselskaper får også legemidlene til omtrent 25 prosent lavere pris.

Tiltaket skal tre i kraft senest i januar for dem som kjøper direkte, og ved midten av neste år, avhengig av forsikringsprogram og hvordan delstatene blir med på programmet.

Novo Nordisk er Danmarks største selskap og produserer blant annet slankemedisinen Wegovy og diabetesmedisinen Ozempic. Eli Lilly er en konkurrent av dem.

Powered by Labrador CMS