Vannpipe kan mangedoble kreftrisiko
Personer, som røker vannpipe én kveld, har 73 ganger så mye nikotin i urinen som dem som ikke har røkt.
Denne artikkelen er mer enn 10 år gammel.

Personer som har røkt vannpipe har dermed mangedoblet innholdet av kreftfremkallende stoffer som benzen og NNK i urinen. Det viser en amerikansk undersøkelse publisert i Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention.
Undersøkelsen er basert på 55 friske kvinner og menn mellom 18 og 48 år, som det ble tatt blodprøver av før og etter besøk på vannpipebar. I gjennomsnitt røkte de vannpipe i 74 minutter, skriver magasinet Sundhed.
Også tidligere studier har vist at det er skadelig å røyke vannpipe. I en tidligere rapport fra WHO kommer det frem at tobakksrøyk, også fra vannpiper, inneholder flere kreftfremkallende stoffer i tillegg til nikotin.
«Røyken frå vasspiper inneheld talrike giftige samanbindingar som er kjent for å kunne bidra til/gi lungekreft, hjartesjukdom og andre sjukdommar», advarer Folkehelseinstituttet på sine nettsider.