Overvekt en risikofaktor for lymfødem
Trening forebygger i liten grad lymfødem i armen hos brystkreftopererte, mens overvekt er en risikofaktor.
Denne artikkelen er mer enn 10 år gammel.
Dette fremgår av doktoravhandlingen til forsker og fysioterapeut Åse Sagen ved Bryst- og endokrinkirurgisk avdeling ved Oslo Universitetssykehus, Ullevål. Hun har gjennomført en randomisert studie for blant å se en mulig sammenheng mellom utvikling av lymfødem og fysisk aktivitet etter brystkreftoperasjon.
Studien omfatter data fra 204 pasienter. De ble fulgt opp med spørsmål om livskvalitet, fysisk aktivitet, lymfødem og smerter i armen fem år etter brystkreftoperasjonen.
Ingen sammenheng
Det ble ikke påvist noen sammenheng mellom fysisk aktivitet med armen og utvikling av lymfødem etter armhulekirurgi hvor alle lymfeknutene i armhulen var fjernet.
Den eneste påviste risikofaktoren for å utvikle lymfødem, var overvekt med en kroppsmasseindeks (KMI) på over 25. Gruppen som var mest fysisk aktiv, hadde forbigående mer smerter i armen det første halve året etter operasjonen, sammenlignet med gruppen som var forsiktig med å bruke armen.
Etter to år var det ingen forskjell verken i forekomst av smerte eller smerteintensitet mellom de to gruppene.
Smerter
Pasienter som ikke utviklet lymfødem, hadde like mye smerter i armen som de som utviklet lymfødem.
I begge gruppene var det 13 prosent med lymfødem etter to år. Etter fem år var det like mange som hadde lymfødem, mens smerter og tyngdefølelse i armen var betydelig redusert.
Livskvalitet som før
Livskvaliteten viste seg å være midlertidig redusert under kreftbehandlingen det første halve året, men var tilbake til pasientenes utgangspunkt etter fem år.
Fysisk aktivitet var en viktig faktor for livskvalitet, både før og etter operasjonene.
- Pasientene bør altså oppmuntres til å være fysisk aktive, uttaler Sagen i pressemeldingen fra Universitetet i Oslo.
Dagens Medisin 03/10