
Ikke bekymret for søtstoff-drikker
Befolkningen får generelt ikke i seg i for mye søtstoffer fra drikkevarer, viser ny rapport.
Denne artikkelen er mer enn 10 år gammel.
Vitenskapskomiteen for mattrygghet (VKM) har på oppdrag for Mattilsynet beregnet hvor mye av de vanligste søtstoffene toåringer og voksne får i seg fra leskedrikker, saft og nektar.
Det var Helse- og omsorgsdepartementet som i fjor ba Mattilsynet vurdere om et eventuelt økt forbruk av drikkevarer med søtstoffer kan gi en helserisiko for befolkningen.
Akseptabelt nivå
Bakgrunnen for oppdraget er at drikkevarer med tilsatt søtstoff kan vurderes som et gunstig alternativ til varer med sukker. Det har derfor vært reist spørsmål om avgiften på slike drikkevarer bør senkes.
Det er de intense søtstoffene cyklamat, sakkarin, neohesperidin DC, stevioglykosider og neotam som er vurdert. Både for toåringer og personer over 18 år ligger inntaket av disse stoffene under akseptabelt daglig inntak og gir derfor ikke grunn til bekymring, konkluderer VKM.
Omfatter ikke mat
Dette gjelder også for de som drikker mye brus, iste, sportsdrikker og energidrikker.
Undersøkelsen omfatter kun drikkevarer, og VKM kan imidlertid ikke utelukke at det kan være betydelige inntak av søtstoffer via mat og bordsøtningsmidler.
VKM baserer sin vurdering på tall fra drikkevareindustrien i tillegg til nyere norske kostholdsundersøkelser for to-åringer og voksne over 18 år. For barn og ungdom i aldersgruppene 3-17 år mangler nye kostholdsundersøkelser og VKM kan ikke si noe om inntaket hos disse.