

Advarer mot å bygge sykehus med «svære høye tårn»
I et intervju på NRK advarer Helsedirektoratets Espen Rostrup Nakstad mot å bygge sykehus med «svære høye tårn».
Hej!
Tack för att du läser Dagens Apotek! Nu har du tagit del av 10 artiklar och för att läsa vidare på Dagensapotek.se, vill vi att du fyller i dina användaruppgifter. Dagens Apotek på webben är helt kostnadsfri att använda.
Fortsatt trevlig läsning!
Har du redan ett konto?
Logga inVill du dessutom prenumerera på tidningen Dagens Medicin? Klicka på knappen för att teckna en prenumeration.

Det var i et lengre NRK-intervju lørdag kveld at Espen Rostrup Nakstad, fungerende assisterende helsedirektør i Helsedirektoratet, snakket om hva Helse-Norge kan lære av korona-situasjonen.
Her kom han med klare råd til hva vi bør lære om beredskap etter koronasituasjonen og hvordan sykehus bør bygges for å takle slike situasjoner.
Å ta smittevernhensyn når man bygger sykehus, var ett klart råd fra Nakstad:
– Vi må være åpne på at det er ting vi kan gjøre bedre. Det går på forsyninger, det å være selvforsynt med en del ting både nasjonalt og kontinentalt. Kanskje må vi ha mer legemiddelproduksjon i i Europa igjen, og kanskje må vi ha større lager av ting vi trenger, sa han, og videre:
– Kanskje må vi ha systemer med sykehus med mer plass, ikke bygge svære høye tårn, men på en måte ha mer smittevernhensyn inn i måten vi bygger sykehus på.
De planlagte storsykehuset på Gaustad i Oslo er nettopp tenkt bygget med høye tårn, noe som over lang tid har vært gjenstand for kritikk og debatt.
Lise Askvik, leder i Helsepartiet, skrev umiddelbart følgende kommentar på Facebook etter intervjuet: «Han sa vel nesten rett ut at vi ikke kan bygge smittetårn-Gaustad. Og han var tydelig på hva helse-Norge trenger»
Helsepartiet har kritisert det de kaller Helse Sør-Østs planer om å bygge «smittetårn» på Gaustad, og hevder blant annet at analysene HSØ har oversendt Plan- og bygningsetaten i Oslo ikke tar for seg smittevern og risiko for smittespredning i høyhus.
Kommentarer