USIKKERT GRUNNLAG: – Vi vet at urinveisinfeksjon står for hoveddelen av antibiotikabruk i den eldre befolkningen, og vi vet fra studier at mange antibiotikabehandlinger gis på usikkert grunnlag, sier forsker Silje Rebekka Heltveit-Olsen. Illustrasjonsfoto: Colourbox
Studie: Halverte bruken av urinveisantibiotika hos eldre uten at det gikk ut over pasientsikkerheten
En internasjonal studie der forskere ved Antibiotikasenteret for primærmedisin har bidratt, viser at man med enkle tiltak kan redusere antibiotikabruken. – Forskning som vi virkelig har nytte av, sier NFA-leder Marte Kvittum Tangen. OsloMet-professor Dag Berild mener det er viktig at resultatene raskt implementeres i klinisk praksis både utenfor og i sykehus.
Denne artikkelen er mer enn to år gammel.
DM Pluss for helsepersonell
0 kr
Gratis for helsepersonell ved å oppgi HPR-nummer.
Registrer deg
DM Pluss
49 kr
for de første 30 dagene, deretter 417 kr (eks. MVA) per måned. Ett års bindingstid. Oppsigelse mulig i prøveperiode. Betal via kort og Vipps.
Registrer deg
Bedriftsabonnement
Ta kontakt med oss så skreddersyr vi løsning for deg og din bedrift.
Les mer