Undersøker hvorfor heroin gir avhengighet

Nedbrytningsprodukter fra heroin og morfin kan påvirke utviklingen av avhengighet, viser ny forskning fra Folkehelseinstituttet.

Publisert

Denne artikkelen er mer enn 10 år gammel.


Når man inntar heroin eller morfin, dannes ulike stoffer i kroppen. Konsentrasjonen av disse stoffene kan bli mye høyere enn konsentrasjonen av moderstoffene.
Det ene stoffet som dannes, M6G, virker i seg selv smertestillende, omtrent på lik linje med morfin. Det vurderes derfor å lansere dette som et eget medikament.
Ga rus
Man har ikke tidligere undersøkt hvilken rolle de stoffene som dannes i kroppen ved inntak av heroin og morfin, spiller i utviklingen av avhengighet.
Lege Vigdis Vindenes, som er fagdirektør ved Divisjon for rettstoksikologi og rusmiddelforskning ved Folkehelseinstituttet, har i en studie sett at M6G hadde rusgivende effekter som lignet påvirkningen av morfin.
Påvirker utviklingen?
Dessuten økte både morfin og M6G hjernens frigjøring av dopamin, noe som er sentralt i utviklingen av avhengighet.
– Dette betyr at nedbrytningsprodukter fra heroin og morfin kan påvirke utviklingen av avhengighet, sier Vindenes.
Bedre behandling
Et annet omdanningsprodukt, M3G, dempet for både morfin og M6G og medførte ingen dopaminfrigjøring.
Vindenes påpeker at disse faktorene er viktig å være klar over hvis M6G skal introduseres som smertestillende legemiddel. – Jeg håper funnene på sikt kan bidra i utviklingen av en mer spesifikk behandling mot heroin- og morfinavhengighet, sier Vindenes, ifølge Folkehelseinstituttet.   
Dagens Medisin 20/09

Powered by Labrador CMS