Redelighetsutvalg siden 2001
Universitetet i Bergen (UiB) har hatt et redelighetsutvalg siden 2001.
Denne artikkelen er mer enn 10 år gammel.
- Vi har ikke behandlet mange saker, men utvalget er viktig som beredskap, sier seniorkonsulent Per Gunnar Hillesøy, sekretær for redelighetsutvalget, til Dagens Medisin.
Utvalgets hadde sin viktigste sak i 2003, da en veileder krevde å bli oppført som medforfatter til en studie. Bakgrunnen var at en doktorgradsstipendiat i en studie hadde benyttet metoder og noe materiale som var utviklet av veilederen. Redelighetsutvalget avviste veilederens krav under henvisning til Vancouver-konvensjonens definisjon av medforfatterskap.
Norges forskningsråd anbefalte i 2001 overfor Kirke-, utdannings- og forskningsdepartementet at det innføres en nasjonal ordning for håndtering av uredelighet. Nå ligger forslaget om et slikt utvalg på kunnskapsminister Øystein Djupedals bord som en del av en proposisjon Stortinget skal behandle i vårsesjonen.
Opphav:
Annonse kun for helsepersonell
Se også: | - Sudbø-saken |
Dagens Medisin 02/06
Sigurd Aarvig