– Re opp sengen din selv!

I år 2009 eksisterer fortsatt frykt og fordommer om hiv blant helsepersonell.

Publisert

Denne artikkelen er mer enn 10 år gammel.

Jurist Inger-Lise Hognerud i HivNorge hevder at det fortsatt er frykt og fordommer blant mange ansatte i helsesektoren.

Nektes å spise i kantinen
– Det er mange som er suverene, men vi får historiene om hvordan hiv-positive blir behandlet i helsevesenet. Vi får historier om mennesker som er innlagt på sykehus og som nektes inngang til kantinen, forteller hun.

– Andre har kun fått spise med plastbestikk og folk har blitt bedt om å re opp sengen sin selv. Én hadde opplevd å bli hentet til blodprøvetaking av en sykepleier i gult smittevernutstyr, forteller Hognerud.

Historiene setter seg
– Det som er synd, er at når noen har disse erfaringene, spres historiene i miljøet og blir hengende igjen. Faren med dette er at hiv-positive kan unnlate å fortelle om diagnosen der de burde. – Mange vet fortsatt lite om hiv. Mange av dem vi har kontakt med, sier at usikkerhet er greit, bare de forteller det, sier Hognerud.

– Helsepersonell kan godt si at de er usikre, legger hun til.

Redde for rykter
Mange av dem som tar kontakt med organisasjonen, går aldri videre med klagen: – Dette fordi det er vanskelig å knytte navnet sitt til diagnosen på et klagepapir. Mange lever med en veldig angst for at dette skal komme ut, påpeker Hognerud. 

– Mangel på oppdatert kunnskap kan være medvirkende til at det også blant helsepersonell fortsatt fins usikkerhet omkring hiv, sier legepresident Torunn Janbu.
Mangler kunnskap
Hvorfor tror du det fortsatt fins helsepersonell som har fordommer, frykt og liten kunnskap om hiv?

– Smittsomme sykdommer skaper lett utrygghet i befolkningen generelt – og særlig i begynnelsen – slik vi også opplever det med svineinfluensaen nå. Mangel på oppdatert kunnskap kan være medvirkende til at det også blant helsepersonell fortsatt finnes usikkerhet omkring hiv, og at man reagerer ut fra dette, sier Janbu til Dagens Medisin.

Les også: 500 kan ha hiv uten å vite det

Trygge rutiner
– Jeg opplever at det har skjedd en positiv utvikling i forhold til hvordan helsepersonell ivaretar hiv- positive, men det er fortsatt en jobb å gjøre. God informasjon om blant annet behovet for smittevern kan bidra til at færre hiv-positive møter usikkerhet og fordommer i helsevesenet, sier Janbu.

Hun minner om at arbeidsgiver har et ansvar for å ha gode rutiner som alle ansatte skal være opplært i.

– Det er viktig å gi hiv-positive trygghet på at de blir mottatt av kompetent helsepersonell når diagnosen blir stilt, eller når de forteller om sin diagnose, sier hun.

Powered by Labrador CMS