Toppsjefen i Helse Sør-Øst fortsetter
Konstituert administrerende direktør Peder Kristian Olsen ansettes som øverste sjef for 75.000 medarbeidere i landets største regionale helseforetak.
Denne artikkelen er mer enn 10 år gammel.
Dette er klart etter at styret i Helse Sør-Øst RHF ikke uventet samlet seg om den tidligere Hedmark-psykiateren. Da Peder Kristian Olsen ble konstituert, uttalte han at ikke ville søke forgjenger Bente Mikkelsens jobb, men etter å bli varm i trøya, gjorde han det likevel.
Har de rette kvalifiksajonene
- Peder Olsen har de rette kvalifikasjoner i forhold til de utfordringene som helseregionen står overfor i tiden fremover, ikke minst når det gjelder kvalitet og pasientsikkerhet, sier Per Anders Oksum til Dagens Medisin rett etter at vedtaket ble klart.
Oksum sier seg svært fornøyd med at Olsen har takket ja til jobben. Han sier at helseregionen står foran en spennende utvikling med viktige oppgaver for å sikre kvalitet og pasientsikkerhet i tjenesten. Han mener at Olsens evne til samarbeid, dialog og åpenhet blir viktig i det videre arbeidet.
- Det mener jeg er viktig for å møte den utvikling og endring som fortsatt er nødvendig i Helse-Norge, sier Oksum.
Styrelederen trekker frem at Olsen har lang erfaring og kjennskap til flere sider ved spesialisthelsetjenesten.
Lukket møtet
Styreleder Per Anders Oksum åpnet dagens styremøte med å omrokkere på dagsordenen, slik at de kunne ta ansettelsen først.
Møtet ble deretter lukket for å gå gjennom ansettelsesutvalgets innstilling, som hadde satt Olsen på en klar topplass.
Det er vanlig praksis å lukke møter i personalsaker.
Samlet seg om Olsen
Da møtet igjen ble åpnet, fastslo styrelederen over Dagens Medisin at styret har samlet seg om Peder Kristian Olsen. Han får det nå som fast jobb å være statens daglige eierrepresentant for ti helseforetak som med sine 75.000 medarbeidere og et 2013-budsjett på 68 milliarder kroner skal gi spesialisthelsetjenester til 2,8 millioner sør- og østlendinger.
Peder Kristian Olsen (62) har arbeidet i Helse Øst og etterfølgeren Helse Sør-Øst siden 2003, og har de siste fem månedene vært konstituert toppleder. Han har hatt flere lederroller og har også vært styreleder i flere helseforetak. Olsen har også hatt et særlig ansvar for brukermedvirkning og kontakt med Brukerutvalget i Helse Sør‐Øst RHF og brukernes organisasjoner.
Variert bakgrunn
Den nye direktøren er utdannet lege med spesialisering i psykiatri og har lang erfaring fra helsesektoren, både som kliniker og leder.
Han har vært distriktslege i Trysil, sjeflege og direktør ved Sanderud sykehus, konstituert assisterende fylkeshelsesjef i Hedmark og direktør ved Sentralsjukehuset i Hedmark.
Olsen har også ar beidet som privatpraktiserende psykiater.