
Norske spedbarn sist ute – hvorfor er ikke RS-virus-beskyttelse innført i Norge?
RS-virus rammer de mest sårbare spedbarna hardest. Hvorfor er Norge sist ute i Norden med å tilby beskyttelse?
Jeg har vært barnelege i 25 år. Hver vinter opplever jeg og mine barnelegekolleger heftige måneder midt på vinteren når RS-virus-epidemiene rammer. Våre barneavdelinger og akuttmottak fylles opp av små syke babyer. Babyene sliter med pusten, de får ikke til å spise eller sove. Sykdommen kommer ofte kastet på for øvrig friske babyer, til stor overraskelse og bekymring for de fleste foreldre. Små barn som allerede er sårbare, som er født for tidlig eller som har medfødte sykdommer er ekstra sårbare og blir oftere alvorlig syke og har mye oftere behov for sykehusinnleggelse enn de for øvrig friske babyene.
Det påhviler helsepersonell som leger, helsesykepleiere og jordmødre et viktig ansvar i å informere gravide om muligheten for vaksinasjon mot RSV i svangerskapet.
Fra i fjor vintrer føltes møtene med de små syke babyene og de fortvilte foreldrene ekstra ille, fordi de kunne vært unngått. Hvis bare vi i Norge hadde innført nye medikamenter som forebygger alvorlig RS-infeksjon, slik som de har gjort i de fleste europeiske land. Og det ser ut til at vi ikke kommer lenger denne RS-sesongen heller.
RS-virus (respiratorisk syncytialvirus) forårsaker årlige vinterepidemier som rammer særlig små barn. Omtrent 2 av 100 spedbarn legges inn med nedre luftveisinfeksjon forårsaket av RS-virus før de fyller et år, og risikoen for barn som er født før termin er opptil tidobbel. Hver vinter fylles barneavdelingene i Norge opp med til sammen 1000 RS-virus rammede barn, mange trenger oksygenbehandling, pustestøtte og hjelp til ernæring. De fleste kunne vært unngått.
Siden 2023 har to nye legemidler gjort det mulig å forebygge alvorlig RS-virusinfeksjon hos spedbarn:
Vaksinering av mor (Abrysvo) i svangerskapet, som gir det nyfødte barnet passiv beskyttelse via antistoffer.
Behandling av barnet med RS-virus antistoff (nirsevimab) som en sprøyte til den nyfødte.
Til tross for godt dokumentert effekt og sikkerhet av de nye medikamentene, har Norge ennå ikke innført et nasjonalt program for å forebygge RS-virus sykdom hos spedbarn.
Vi er dermed sist ute blant de nordiske landene, og blant de siste i Europa.
Internasjonal utvikling
Flere land, blant annet USA og Spania innførte nasjonale strategier allerede i 2023. Finland startet et bredt tilbud om nirsevimab til nyfødte på fødeavdelinger i 2024 og har i 2025 innført et nasjonalt program for nirsevimab opp til to års alder. Danmark vedtok i august 2025 å tilby vaksinen Abrysvo til gravide fra uke 32–36, og fra uke 24 ved risiko for prematur fødsel. Nirsevimab anbefales i Danmark til premature og andre risikobarn. Sverige besluttet 10. september 2025 å tilby nirsevimab til alle nyfødte rett etter fødsel.
Status i Norge
I Norge er Abrysvo-vaksinen godkjent for bruk hos gravide, men ikke inkludert i vaksinasjonsprogrammet. Det betyr at den gravide må selv betale for vaksinen (ca. 2500 kr). Vaksinen krever resept og administrering hos lege eller apotek. Resultatet er lav dekning og få barn som fødes med beskyttelse. Nirsevimab er ikke tilgjengelig for salg i Norge.
Det eneste tilgjengelige alternativet for immunisering mot RS-virus i Norge er palivizumab, som må gis som en månedlig injeksjongjennom hele sesongen. Kun en svært selektert gruppe barn – ca. 400 per år – får dette tilbudet, hovedsakelig barn med ekstrem prematuritet, alvorlig lungesykdom eller hjertesykdom.
Dokumentert effekt
Studier fra land som har innført bred RSV-forebygging med nirsevimab og/eller Abrysvo viser omtrent 80 prosent reduksjon i RSV-relaterte innleggelser hos spedbarn. Svært viktige effekter er da økt kapasitet på barneavdelinger og redusert sykefravær for foreldre. Færre alvorlige RSV-infeksjoner hos spedbarn har potensial for reduksjon av senere lungesykdom.
Hva skjer videre?
Metodevurderinger av nirsevimab og Abrysvo ble meldt inn i 2023 og pågår hos Direktoratet for medisinske produkter og i Folkehelseinstituttet, dette skal deretter behandles politisk. De faglige vurderingene er forespeilet innen utgangen av 2025, men det vil være for sent for barn født denne vinteren.
Helsepersonells ansvar
Mens vi venter har norske gravide rett til å få muligheten til et informert valg om de ønsker å beskytte barnet mot RS-virus ved å ta vaksinen i svangerskapet mellom uke 24 og 36. Det påhviler helsepersonell som leger, helsesykepleiere og jordmødre et viktig ansvar i å informere gravide om muligheten for vaksinasjon mot RSV i svangerskapet. Og det påhviler politikere og myndigheter et ansvar om å ikke å ytterlige forsinke en avgjørelse som kan beskytte mange spedbarn, og som er spesielt viktig for de mest sårbare for tidlig fødte og barn med medfødte sykdommer.
Kronikkforfatteren mottar forskningsmidler fra EU for å kartlegge og forske på hvordan ulike land i Europa forebygger luftveisinfeksjoner hos for tidlig fødte. Det er ikke oppgitt interessekonflikter.