Foto: Colourbox

Varslet Fylkeslegen om journalsystem

Et legekontor i Finnmark har varslet Fylkeslegen om at journalnotater ikke blir lagret i deres datasystem.

Denne artikkelen er mer enn 10 år gammel.

Nylig sendte Kirkenes legesenter AS en melding til fylkeslegen om det de mener er en alvorlig svikt i det elektroniske pasientjournalsystemet.
- Journalnotater blir ikke lagret
Legekontoret skriver i brevet at de er bekymret for problemer de har hatt med programmet Winmed 3:
«Det som gir størst grunn til bekymring og som er årsaken til at vi mener det er riktig å melde fra til Fylkesmannen om forholdene, er at vi stadig opplever at journalnotater som vi med sikkerhet vet er skrevet, ikke blir lagret», heter det blant annet i brevet.
Leverandøren CompuGroup Medical (CGM) bekrefter overfor Dagens Medisin at det har vært problemer knyttet til lagring i programmet.
– Tar det svært alvorlig
– Vi er godt kjent med situasjonen på Kirkenes, og vi tar den svært alvorlig, sier produktsjef i CGM, Peter Evans.
– Det er riktig at dette legekontoret har hatt problemer med autorlagring i notatvinduet. Det har vært en spesiell situasjon i Kirkenes, og vi undersøker om driftsproblemene som kunden har hatt kan være en medvirkende årsak til problemene de har opplevd med vårt program. CGM er leverandør av programvare, og er generelt ikke ansvarlig for driftsmiljø.
– Vi følger opp dette kontoret tett, og regner med at vi ordner opp i dette raskt. De har hatt flere problemer og jeg forstår at de har vært frustrert. Men vi tar saken alvorlig selv om ikke alle problemene de har opplevd er vårt ansvar. Ansvarsforholdet er ofte diffust når problemer i programvare kan være relatert til maskinvare eller driftsmiljø, men vi jobber løsningsorientert for å hjelpe vår kunde på best mulig måte, sier Evans.
Ifølge Evans har én annen kunde hatt lignende problemer.
– Da innførte vi umiddelbart en lagringsknapp som en midlertidig backup for å ta høyde for også denne kundens situasjon. CGM kjenner ikke til flere aktuelle henvendelser til Fylkesmannen i Finnmark vedrørende deres produkter.
Fylkeslegen: – Har fått flere henvendelser
Assisterende fylkeslege i Finnmark, Bjørn Øygard, sier imidlertid at de har fått flere henvendelser som gjelder dataprogrammer.
– Vi har fått henvendelser fra ulike kommuner og legesentre om WinMed 3, sier Øygard. 
– De har delvis de samme problemene, men ikke helt. Flere har hatt lagringsproblemer med journalnotater, noen har hatt problemer med korrespondansedelen og mottak av elektroniske henvisninger som blir borte eller bare delvis kommer igjennom. Vi har hatt henvendelser fra fire ulike brukere om ulike ting, sier han.
– Vi som regional statlig instans får ikke gjort så veldig mye med dette. Vi har ikke inngripen overfor IT-leverandører ettersom vi ikke fører tilsyn med dem. Som tilsynsmyndighet vurderer vi saker som truer kravet om dokumentasjon, forsvarlighet og lignende. Vi sier til de som tar kontakt at de må ha skikkelige back-up-systemer og at de som har problemer med korrespondansedelen må ta utskrifter på papir og sende dem per post, sier Øygard.
– Det enkelte legekontorets ansvar
–  Det er de enkelte legekontorene som har avtale med firmaet som er part i saken, så de må ta det opp med leverandøren. Det vi har gjort er å gjøre dem oppmerksom på hverandre, og vi har også informert Statens helsetilsyn og Helsedirektoratet – som har utarbeidet kravspesifikasjoner i forholdt til IT-leverandører. Det er viktig for legekontorene å få en rask løsning på dette, sier fylkeslegen.
–    Legekontorene har en varierende tilknytning til vertskommunen, og det er kommunen som har ansvar for å levere forsvarlige helsetjenester. Noen steder har kommunen gjort avtaler på vegne av legetjenesten.

Powered by Labrador CMS