Han vinner Helselederprisen

Kommunalsjefen i Ål kommune vinner prisen for sitt arbeid med samhandlingsreformen i Hallingdal.

Denne artikkelen er mer enn 10 år gammel.

Karsten Popp Dideriksen vinner Helselederprisen Foto: Privat bilde

OSLO/ FOLKETS HUS: Kommunalsjefen i Ål kommune, Karsten Popp Dideriksen, vinner prisen for sitt arbeid med samhandlingsreformen i Hallingdal.
Helselederprisen deles ut under Norsk sykehus- og helsetjenesteforenings (NSH) årlige lederkonferanse.

– Dette var en stor overraskelse som jeg ikke hadde regnet med, uttaler en stolt Dideriksen til Dagens Medisin.  
– Dideriksen får prisen for sin rolle som pådriver i det interkommunale samarbeidet i Hallingdal. Han har jobbet med å realisere samhandlingsreformen, i tett samarbeid med nabokommunene, Vestre Viken HF og Ringerike sykehus, melder NSH-juryen.

Blant annet er Ål vertskommune for den mye omtalte Hallingdal sjukestugu
Forskning på dagsorden.

NSH melder at årets helseleder har bidratt til koblingen mellom helse- og omsorgstjenester i Ål kommune, og utdanningsinstitusjoner i distriktet.

– Han har satt forskning på dagsorden i kommunehelsetjenesten. Eksempelvis ved å jobbe for Ål bu- og behandlingssenter, som har fått status som Utviklingssenter for sykehjem i Buskerud, uttaler NSH-juryen.
Ros fra juryen
NSH sparer ikke på flotte beskrivelser og omtaler vinneren som en «viktig rollemodell»:

«Han viser tillit, gir ansvar og støtte til sine kolleger, slik at medarbeiderne får økt tro på egen kompetanse. Han er en kreativ og løsningsorientert leder som holder orden i eget hus, og han har en egen evne til å snu situasjoner som kan virke håpløse,» heter det i jurykjennelsen.


Vektlegger lederkultur
NSH fremhever at han ble ansatt som helse- og sosialsjef i 2002.

– Siden da har Dideriksen utviklet en lederkultur som skaper trygghet og tillitt i organisasjonen.

Juryen fremholder at lederen involverer fagfolk og politikere.

– Hans kommunikasjonsevner gjør at han blir lyttet til på alle nivåer i helsetjenesten. Dideriksen formidler de store og overordnede utfordringene, samtidig som han ser det lokale bildet.

Fortsetter som før
Dideriksen understreker at han er stolt og stiller fokus på sine kolleger.
– Jeg er heldig som får lede en så flink gjeng. Det er ikke vanskelig å være helseleder hvis en har flinke og dyktige fagfolk.

I tiden fremover har han en klar ledelsesstrategi.
 
– Nå skal jeg bare fortsette med det jeg har holdt på med!

Powered by Labrador CMS