Innrømmer uklar AMK-lov
Minst sju lover og forskrifter regulerer hvordan akuttmedisinske lydlogger skal oppbevares.
Hej!
Tack för att du läser Dagens Apotek! Nu har du tagit del av 10 artiklar och för att läsa vidare på Dagensapotek.se, vill vi att du fyller i dina användaruppgifter. Dagens Apotek på webben är helt kostnadsfri att använda.
Fortsatt trevlig läsning!
Har du redan ett konto?
Logga inVill du dessutom prenumerera på tidningen Dagens Medicin? Klicka på knappen för att teckna en prenumeration.

Helse- og omsorgsdepartementet innrømmer at lovverket som regulerer lagring av akuttmedisinske lydlogger er for dårlig.
Ingen regler om oppbevaring
Selv om minst sju lover og forskrifter er med på å regulere både spørsmålet om lagring og innsyn i loggene er det fortsatt uklart for helsemyndighetene hvordan dette skal gjøres.
Blant annet finns det ingen klare regler på hvor lenge en skal oppbevare loggene.
Nå lover departementet å se på saken.
- Det er viktig med åpenhet og innsyn. Denne regjeringen ønsker mest mulig åpenhet om kvaliteten i helsevesenet også når ting går galt. Vi skal utrede denne saken i samarbeid med Helsedirektoratet for å se om det er behov for regelverksendringer, sier statssekretær Robin M. Kåss til Dagens Medisin.
På forespørsel fra Helsedirektoratet om å klargjøre hvordan dette skal gjøres, forsøkte Helse- og omsorgsdepartementet nylig å gi et klargjørende svar, men måtte konkludere med at lovverket er for uklart.
Viktig i terror-saken
I saken mot den terrorsiktede Anders Behring Breivik har både forsvarer og bistandsadvokater bedt om innsyn i lydloggene fra 22. juli.
Lydloggene inneholder samtalene annet siktede og alarmsenstralen.
Disse kan få betydning for straffesaken.
- Viktig å etterprøve
Helse- og omsorgsdepartementet skriver i et brev til Helsedirektoratet, forøvrig flere måneder etter at direktoratet ba om redegjørelsen, at de ser behovet for klarere regelverk, og viktigheten av å kunne etterprøve hendelser.
- En gjennomgang av lydloggen i ettertid muliggjør etterprøvbarhet av hendelsesforløpet, og kan gi viktig bidrag til kvalitetssikring av tjenesten, skriver departementet.
Følgende lover/forskrifter regulerer oppbevaring og innsyn i de akuttmedisinske lydloggene: Offentlighetsloven, Helsepersonelloven, Forvaltingsloven, Personvernloven , Helseregisterloven og Pasientregistrerloven. Også pasientjournalforskriften er med på å regulere dette.
HER kan du se Helse- og omsorgsdepartementets redegjørelse om innsyn i, og lagring av de akuttmedisinske lydloggene.
Relaterte saker
Flere ringer 113
Tillbake till Politikk og økonomi
Kommentarer