
Mjaaland får Livsvernprisen
Legen, forskeren og forfatteren Marianne Mjaaland tildeles Livsvernprisen 2009. Hun hedres for å ha bidratt til åpenhet om kvinners erfaringer og opplevelser tilknyttet svangerskapsavbrudd.
Denne artikkelen er mer enn 10 år gammel.

Marianne Mjaalands bok, ”13. uke”, skapte mye medieoppmerksomhet.
Livsvernorganisasjonen Menneskeverd står bak prisen, og juryen berømmer Mjaaland for å våge å sette ord på det ubehagelige temaet i intervjuer i TV og radio og i debattinnlegg.
Fraværende debatt
– Hun har på en forbilledlig og konstruktiv måte bidratt til å løfte abortsaken ut av gamle spor. Mjaaland er både tøff og ydmyk, hun bekrefter kvinners opplevelser samtidig som hun provoserer, ifølge juryen.
– Hun har lyktes med å få unge mennesker til å delta i en debatt som nesten har vært fraværende de siste 30 årene, heter det videre i begrunnelsen.
Tabubelagt
En av tre kvinner i Norge har gjennomgått svangerskapsavbrudd, men det har vært tabubelagt å snakke om vanskelige valg og erfaringer tilknyttet abort.
– Menneskeverd vil gi honnør til Marianne Mjaaland for hennes mot, djervhet og innsats for å bryte en offentlig taushet og bidra til større åpenhet omkring et tema som berører så mange, skriver organisasjonen i begrunnelsen.
Overrekkes av Henrik Syse
Livsvernprisen overrekkes av filosof Henrik Syse på Håndverkeren i Oslo tirsdag den 3. februar.
Prisen er et glassblåst hjerte. Gruppen ”Queendom” bidrar musikalsk på arrangementet.
I 2008 gikk Livsvernprisen til dokumentarist Margreth Olin.
Livsvernorganisasjon
Menneskeverd er en livsvernorganisasjon som jobber for å verne om menneskeverdet fra befruktningen til naturlig død. Organisasjonens hovedoppgave er å styrke bevisstheten om menneskets verdi. Den arbeider blant annet med spørsmål knyttet til abort, bioteknologi og aktiv dødshjelp.
Menneskeverd har cirka 9000 medlemmer og driver lobbyvirksomhet mot sentrale myndigheter og er aktiv i samfunnsdebatten. Organisasjonen driver også utstrakt informasjonsarbeid rettet mot ungdom og studenter – og arrangerer seminarer.