Disse får ikke autorisasjon som helsepersonell
Verken manuellterapeuter, akupunktører eller sosionomer får autorisasjon som helsepersonell, fastslår helseministeren.
Denne artikkelen er mer enn 10 år gammel.

Helseminister Bent Høie vil ikke inkludere nye personellgrupper i helsepersonellovens autorisasjonsordning.
Homøopater og akupunktører
Dette er de ulike gruppene som har ønsket seg autorisasjon som helsepersonell, men som ikke får:
Manuellterapeut, osteopat, musikkterapeut, hudpleier, logoped, audiopedagog, genetisk veileder, homøopat, naprapat, akupunktør, barnevernspedagog, sosionom og ernæringsfysiolog. Manuellterapeutert er allerede autoriserte som fysioterapeuter.
– Det er viktig med sterke fagprofesjoner, men en utvikling med stadig nye autoriserte grupper kan føre til en mer fragmentert og profesjonsdelt helse- og omsorgstjeneste, sier Høie.
Oppfyller ikke vilkårene
– Det at enkelte av personellgruppene kan ha autorisasjon, godkjenning eller tittelbeskyttelse i et annet europeisk land, er ikke i seg selv noe avgjørende argument for at gruppen skal gis autorisasjon også i Norge, sier helseministeren i en pressemelding.
Det er Helsedirektoratet som har kommet fram til at ingen av gruppene i tilstrekkelig grad oppfyller vilkårene for å bli autorisert.
Omfattes av alternativ-loven
Pasientsikkerhet blir ivaretatt ved at helsepersonelloven uansett vil gjelde for personell som arbeider i helse- og omsorgstjenesten og yter helsehjelp.
For personell utenfor helse- og omsorgstjenesten vil brukernes sikkerhet og forbrukervern bli ivaretatt innefor rammen av lov om alternativ behandling.
Ifølge departementet er de ulike personellgruppene er informert om at de står fritt til å bli vurdert for autorisasjon på et senere tidspunkt.
– Departementet vil i så fall foreta en vurdering av om det har skjedd endringer av betydning for autorisasjonsspørsmålet, uttaler HOD.