
PSYKISK HELSE: Ved Akershus universitetssykehus (Ahus) har psykiatri vært inkludert i LIS1-løpet helt siden 2008. Nå blir det et krav i Helse Sør-Øst. Foto: DM arkiv / Vidar Sandnes
Foto:Helse Sør-Øst med psykiatri-krav til nye LIS1-stillinger
Det blir flere LIS1-stillinger i Helse Sør-Øst. Samtidig stiller det regionale helseforetaket krav om at nye LIS1-stillinger skal inkludere tjeneste innen psykiatri.
Denne artikkelen er mer enn to år gammel.
Helseforetakene har lenge meldt om utfordringer når det gjelder rekruttering til psykisk helsevern.
Nå har Helse Sør-Øst (HSØ) stilt krav om at nye leger i spesialisering, LIS1, skal gjennomføre en tredelt tjeneste der psykiatri inngår i tillegg til medisin og kirurgi, skriver det regionale helseforetaket i en melding på sine nettsider.
– Vi mener at erfaring fra psykisk helsevern under LIS1-perioden vil virke rekrutterende for senere søknad til spesialisering innen barne- og ungdomspsykiatri eller psykiatri, sier direktør for personal og kompetanseforvaltning Svein Tore Valsø i meldingen.
– Bra for rekrutteringen
Flere av helseforetakene i HSØ har allerede tilbudt et LIS1-løp som inkluderer tjenestene innen psykiatri. Sykehuset Sørlandet HF, Sykehuset Telemark HF og Sykehuset i Vestfold HF har tilbudt tredelt tjeneste en stund. Og ved Akershus universitetssykehus (Ahus) har de hatt denne ordningen helt siden 2008.
– Psykiatrien hos oss hadde ikke rekruttert så bra som de gjør nå, hvis ikke LIS-1 kandidatene hadde vært innom psykiatrien i fire måneder, sier Grethe Kolloen, som er ansvarlig for rekruttering og oppfølgingen av LIS1-utdanningen ved Ahus, i meldingen.
– Vi har fremdeles rekrutteringsutfordringer, men det hadde vært verre hvis det ikke hadde vært denne tredelingen, legger hun til.
Vestre Viken HF, Sykehuset i Østfold og Sykehuset Innlandet planlegger oppstart med tredelte LIS1-stillinger fra høsten 2022 og våren 2023.
Aktuelt: Mangler psykiatere: Stanser inntak av nye pasienter
– Største utfordring
I et intervju med Dagens Medisin nylig, trakk Helse Sør-Øst-direktør Terje Rootwelt frem psykisk helse som den største utfordringen i pasientbehandling i tiden fremover.
– Vi har sett en dramatisk økning innen barne- og ungdomspsykiatrien, særlig innen spiseforstyrrelser. Det var ingen som hadde sett for seg denne utviklingen. Det startet før pandemien, men sammen med den pågående krigen i Ukraina, er det helt klart ytre faktorer som kan påvirke i negativ retning, sa Rootwelt.
– Det er åpenbart riktig å øke kapasiteten. Og det har ikke manglet på innsatsen, men tilstrømningen har vært enorm. Vi ser en økning innen voksenpsykiatrien også, sa han.
Les hele intervjuet: – Psykisk helse er åpenbart vår største utfordring i tiden fremover