Blåreseptrefusjon for nytt legemiddel mot keratoser
Fikk innvilget forhåndsgodkjent refusjon for behandling av større hudområder med solutløste keratoser.
Denne artikkelen er mer enn 10 år gammel.
Legemiddelet Zyclara (imiquimod 3,75 %) har fått innvilget forhåndsgodkjent refusjon for behandling av solutløste keratoser – såkalte aktiniske keratoser. Det melder Legemiddelverket på sine nettsider.
Over 25 kvadratcentimeter
Refusjonen gjelder lokal behandling av solutløste keratoser som dekker en hudoverflate på mer enn 25 kvadratcentimeter i ansiktet og hodebunnen hos voksne pasienter.
Zyclara har samme virkestoff som legemiddelet Aldara (imiquimod 5 %), men har lavere konsentrasjon. Legemiddelverket har sammenlignet Zyclara med Aldara og Picato (ingenolmebutat) – hvorav de to sistnevnte ifølge gjeldende doseringsregime skal brukes på hudområder opp til 25 kvadratcentimeter.
– Sannsynligvis kostnadseffektiv
På denne bakgrunnen konkluderer Legemiddelverket med at bruk av Zyclara sannsynligvis er kostnadseffektiv for behandling av keratoser over større hudoverflater:
– Dette fordi det er rimelig å anta at behandling med Zyclara ikke innebærer høyere kostnader enn med Aldara eller Picato for de større hudområdene (større enn 25 kvadratcentimeter), der behandling med Aldara eller Picato i henhold til godkjente doseringsregimer er nødt til å foregå i flere «etapper», heter det i refusjonsrapporten.