Fylkeslege vil ha kontrollert omskjæring av gutter
Fylkeslege Kristian Hagestad i Vest-Agder vil stanse all omskjæring inntil behandling kommer i «kontrollerte former», skriver Fædrelandsvennen.
Denne artikkelen er mer enn 10 år gammel.
Les også denne bakgrunnsartikkelen:
– Utilfredsstillende om omskjæring
– Hvis samfunnet mener det er legitimt å omskjære gutter, må det legges til rette for det. Slik er det ikke i dag, og da burde man være like restriktive som med omskjæring av jenter. Det sier Kristian Hagestad, fylkeslege i Vest-Agder, til avisen.
I går omtalte Fædrelandsvennen hvordan muslimer i Kristiansand måtte ty til et kontorlokale for å tilby omskjæring, utført av en omreisende kirurg fra Danmark. Bakgrunnen er at Sørlandet sykehus ikke lenger ønsker å tilby rituell omskjæring av gutter.
Omskjæring av jenter kalles kjønnslemlestelse, og er et strengt forbudt inngrep. Omskjæring av gutter er relativt lite omstridt, og praktiseres særlig av muslimer og jøder. I 2003 foreslo Helsedirektoratet å lovregulere gutteomskjæring, men Helsedepartementet har ikke tatt ønsket til følge, skriver Fædrelandsvennen. (kab)
Les artikkelen hos Fedrelandsvennen