App skal blokkere indre stemmer
Bergen-forskere har lansert en applikasjon som skal hjelpe schizofrene og hørselhallusinerte til å blokkere indre stemmer.
Denne artikkelen er mer enn 10 år gammel.
Bergen fMRI-gruppe har nettopp lansert en lytteapplikasjon for iPhone/iPod touch som gjør det mulig å teste hjernens språkbehandling og oppmerksomhet, melder På Høyden, nettavis for Universitetet i Bergen.
Appen, som er basert på såkalt dikotisk lytting, er et første skritt på veien til oppmerksomhetstrening for schizofrene pasienter med hørselshallusinasjoner.
Les også: Nervestøy blokkerer hørselen
Tror det er mulig å trene bort lyder
Studier tyder på at hørselshallusinasjoner stammer fra nervestøy. Den indre støyen blokkerer for lyder utenfra og gjør det vanskelig å konsentrere seg. Ved å sette forskjellige lyder på hvert øre ved hjelp av hodetelefoner tror forskerne at det er mulig å trene seg opp til å rette oppmerksomheten mot den ene lyden og stenge ute den andre. Det er dette prinsippet den nye appen baserer seg på, ifølge forskerne.
Stipendiat Josef Johann Bless ved Institutt for biologisk og medisinsk psykologi har utviklet appen iDichotic som en del av sitt doktorgradsarbeid ved Bergen fMRI-group. Han har samarbeidet med Kenneth Hugdahl, René Westerhausen, Kristiina Kompus og Magne Gudmundsen. De to siste programmerte appen.
– Jeg fikk ideen da jeg hørte musikk på Iphonen og hørte ulike instrumenter på hvert øre. Dette minte meg om den dikotiske lyttetesten vi bruker i labben, sier Bless til nettavisen.
Vil studere effekten
Ifølge Bless er fordelen med appen at den lastes ned når som helst og man kan drive testing hvor som helst. I tillegg får man rask tilbakemelding på sine resultater.
Etter hvert som flere bruker den, oppstår flere resultater som forskerne kan studere.
– Vi holder på å lage verdensomspennende database for å forske på hvordan hjernen og språket henger sammen. Ved å sende testresultatene til forskere, deltar brukerne i det sannsynligvis første globale nevropsykologieksperiment noen sinne, forteller Bless til På Høyden.
Hensikten er å forstå bedre hvordan hjernen og dens bearbeidelse av språk henger sammen, og å kunne tilby bedre treningsopplegg for schizofrene og personer med hørselshallusinasjoner.
Profesjonell utgave på vei
Så langt har Bless og forskerne ved Bergen fMRI-gruppe kun fått positive tilbakemeldinger fra kolleger, som selv er interesserte i å ta i bruke appen til trening og forsking.
Til På Høyden forteller han også at en treningsutgave av appen er under utvikling og er planlagt lansert i januar.