EFFEKT: – For å unngå å behandle unødvendig trenger vi kunnskap om når progesteron virker bra på norske gravide, og når det har liten effekt, sier stipendiat Anders Einum som har sett på dette i sin studie. Foto: Gorm Kallestad / NTB

Studie: Tidlig hormonbehandling kan forebygge for tidlige fødsler

Å gi hormonet progesteron til gravide med kort livmortapp tidlig i svangerskapet, gir betydelig mindre risiko for at barnet blir født prematurt, viser en ny UiB-studie.

Publisert

Kort livmorhals (cervix) hos den gravide kan økte risikoen for at barnet blir født prematurt, altså før uke 37 i svangerskapet. Fødes barnet før uke 28 er barnet ekstremprematur, noe som kan føre til alvorlige komplikasjoner for barnet både underveis i nyfødtperioden og senere i livet.

Vil du lese videre?

Registrer deg for å få tilgang til alt vårt pluss-innhold (du må registrere ny bruker selv om du allerede mottar våre nyhetsbrev).

DM Pluss for helsepersonell

0 kr

Gratis for helsepersonell ved å oppgi HPR-nummer.

Registrer deg

DM Pluss

49 kr

for de første 30 dagene, deretter 417 kr (eks. MVA) per måned. Ett års bindingstid. Oppsigelse mulig i prøveperiode. Betal via kort og Vipps.

Registrer deg

Bedriftsabonnement



Ta kontakt med oss så skreddersyr vi løsning for deg og din bedrift.

Les mer

Powered by Labrador CMS