PROBLEM FOR SYKEHUSENE: Forskerne fant at det var bred enighet om at pasientfravær utgjør et problem for norske sykehus. Illustrasjonsbilde fra vestibylen på Ahus.

Forsker på fraværsgebyret 

En doktorgradsstipendiat er i gang med å forske på hva som hensikten med gebyret, og hva som er begrunnelsen for å bruke det på norske sykehus. 

Pasienter som ikke møter opp til time i spesialisthelsetjenesten må betale 1500 kroner i gebyr. Også de som avlyser senere enn 24 timer før timen må også betale dette gebyret, som er fire ganger egenandelen. Pasienter i psykisk helse og rus betaler bare egenandelen. 

Vil du lese videre?

Registrer deg for å få tilgang til alt vårt pluss-innhold (du må registrere ny bruker selv om du allerede mottar våre nyhetsbrev).

DM Pluss for helsepersonell

0 kr

Gratis for helsepersonell ved å oppgi HPR-nummer.

Registrer deg

DM Pluss

49 kr

for de første 30 dagene, deretter 417 kr (eks. MVA) per måned. Ett års bindingstid. Oppsigelse mulig i prøveperiode. Betal via kort og Vipps.

Registrer deg

Bedriftsabonnement



Ta kontakt med oss så skreddersyr vi løsning for deg og din bedrift.

Les mer

Powered by Labrador CMS