Spedbarnsdødelighet på historisk lavt nivå

Spedbarnsdødeligheten i Norge har falt kraftig de siste tiårene. I dag dør tre av 1000 levende fødte det første året mot 100 per 1000 i 1900. Samtidig øker svangerskapsdiabetes.

Publisert

Denne artikkelen er mer enn 10 år gammel.

Medfødte sykdommer og misdannelser er den vanligste dødsårsaken i første leveår i dag. Tidligere var infeksjoner en hyppig årsak til en høy spedbarnsdødelighet.
Faller kraftig
Spedbarnsdødeligheten er noe høyere for gutter en for jenter. Også dødeligheten i forbindelse med fødsel har falt kraftig de siste tiårene. Dette kommer frem i en rapport som offentliggjøres av Folkehelseinstituttet i dag.
Det fødes om lag 60.000 barn per år i Norge i dag, viser tall fra Medisinsk fødselsregister (MFR) ved Folkehelseinstituttet.
Gjennomsnittsalderen for fødende kvinner har økt, og var i 2008 på 29,7 år.
Kraftig økning i svangerskapsdiabetes
På samme måten øker forekomsten av svangerskapsforgiftning, svangerskapsdiabetes og for tidlig fødsel samt en del fødselskomplikasjoner med mors alder.
Forekomsten av svangerskapsdiabetes er doblet i løpet av få år. I 1999 hadde syv av 1000 gravide svangerskapsdiabetes, men i 2008 hadde hele 13 av 1000 fødende dette. Svangerskapsdiabetes er en tilstand som oppstår i løpet av svangerskapet, og som i mange tilfeller går tilbake etterpå.
Forekomsten har steget jevnt fra slutten av 1980-tallet, men har altså økt urovekkende fra 2006, viser forskning fra MFR.
Diagnostikk – og oppmerksomhet
– Endrede diagnostiske kriterier og økt fokus på denne tilstanden i svangerskapsomsorgen kan forklare noe av økningen, sier forsker Anne Kjersti Daltveit ved Folkehelseinstituttet.
Det er regionale forskjeller i forekomsten, med en gjennomgående høy andel svangerskapsdiabetes i Hordaland, Sogn og Fjordane og Møre og Romsdal.
Risiko for innvandrerkvinner
Innvandrerkvinner i Norge av pakistansk opprinnelse har mer enn fem ganger høyere risiko for svangerskapsdiabetes enn kvinner av norsk opprinnelse.
Gravide med svangerskapsdiabetes har økt risiko for å få svangerskapsforgiftning, for å få barn med høy fødselsvekt, og for å få komplikasjoner i forbindelse med fødsel. Kvinner med svangerskapsdiabetes har høyere risiko for å utvikle diabetes type 2 senere i livet.
(td)
 

Powered by Labrador CMS