Rapporterte om 190 tilfeller av bivirkninger etter HPV-vaksine

Hodepine, svimmelhet, bevissthetstap, nummenhet og kramper er de hyppigste bivirkningene som er innmeldt etter HPV-vaksinering.

Publisert

Denne artikkelen er mer enn 10 år gammel.

Det er meldt inn 190 tilfeller av bivirkninger i forbindelse med HPV-vaksinering.  Dette er inkludert alvorlige bivirkninger.

Ni på sykehus
Ni jenter som har fått vaksinen Gardasil, har blitt innlagt i sykehus på grunn av besvimelse, kramper eller allergi.

Per 21. august i år hadde 18.060 jenter; 64 prosent av jentene i syvende klassetrinn i Norge, fått minst én vaksinedose.

Lite alvorlige
61 prosent av jentene har fått første og annen dose og 45 prosent  har fått tre doser.
I 95 prosent av de innmeldte tilfellene, betegnes bivirkningene som lite alvorlige.

De hyppigste bivirkningene er nevrologiske symptomer som hodepine, svimmelhet, bevissthetstap, nummenhet, og kramper.
Som ventet
Andre symptomer er smerter på injeksjonsstedet, ubehag, feber og mage-tarmsymptomer, skriver Legemiddelverket i sin rapport. 
– Innrapporterte bivirkninger er så langt som ventet og gir ingen grunn til å endre gjeldende anbefalinger om bruk av vaksinen. I all hovedsak meldes det om kortvarig ubehag i forbindelse med vaksineringen. Legemiddelverket fortsetter å følge nøye med på bivirkningsrapporteringen for Gardasil, skriver de videre.

Powered by Labrador CMS