EKSTRAINNSATS: – Det har vært og er fremdeles nødvendig med ekstrainnsats for å gi behandling til mange som har ventet lenge, sier helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre.

Nye tall: Ventetidene går ned – men målet er ikke nådd

Tall for april viser at ventetiden for påbegynt helsehjelp går ned. Færre står også i kø. Men det er ennå et stykke før regjeringen har nådd målene sine.

Publisert Sist oppdatert

– Jeg er glad for at ventetidsløftet har effekt, sier helseminister Jan Christian Vestre (Ap).

Ett år har gått siden regjeringen lanserte sitt prestisjeprosjekt «ventetidsløftet» for å få ned ventetidene.

Vestre mener at kombinasjonen av en lang rekke tiltak gir «gode utslag» i april-tallene:

  • Sammenlignet med i fjor, er det 64.200 færre som venter på å få startet helsehjelp. Totalt er det nå 196.700 pasienter som venter.
  • Ventetid for ventende på helsehjelp er redusert med 22 dager sammenlignet med i fjor.
  • Ventetiden for påbegynt helsehjelp er redusert med seks dager fra i fjor, og er nå på 68 dager.

Flere dager igjen

Men det er ikke fjorårets tall Vestre må sammenligne med hvis han skal nå målene sine i ventetidsløftet.

Ventetidene begynte å øke i 2017, og regjeringen har sagt at de vil tilbake til nivået før pandemien.

Målet regjeringen har satt, er at gjennomsnittlig ventetid ved utgangen av 2025 skal være lik eller under:

  • 61 dager i somatikken. Den var i april på 70, og har gått ned fra 76 da målet ble satt i fjor.
  • 44 dager innen psykisk helsevern voksne. I april var den på 47, og har gått ned fra 57 i fjor, da målet ble satt
  • 45 dager innen psykisk helsevern barn og unge. Den er nå på 44 og målet er nådd – ned fra 56 i april i fjor.
  • 33 dager innen tverrfaglig spesialisert rusbehandling. Den er nå på 26 og målet er nådd – ned fra 34 i fjor.

Takker de ansatte

Vestre viser til at mange som har ventet lenge har fått påstartet helsehjelpen denne vinteren.

Det gjør at de som fortsatt venter, har ventet vesentlig kortere enn tidligere.

– Ventetidsløftet har hele tiden handlet om å skape varig positiv endring og permanent kortere ventetider. Det har vært og er fremdeles nødvendig med ekstrainnsats for å gi behandling til mange som har ventet lenge, sier Vestre.

– Jeg vil takke alle ansatte og ledere som hver dag bidrar til at innbyggerne våre skal få raskere helsehjelp.

Powered by Labrador CMS