Hjertedødsfall uavhengig av klima

Det er flere som dør av hjertesykdom om vinteren enn om sommeren, men det ser ut til å være uavhengig av klimaet.

Denne artikkelen er mer enn 10 år gammel.

Konklusjonen er hentet fra studie som legges frem torsdag på den store amerikanske hjertekongressen, American Heart.
Økte med 10 prosentpoeng
Forskere ved Good Samaritan Hospital i Los Angeles har sett på dødsfall i perioden 2005-2008 i syv områder av USA hvor klimaet er veldig forskjellig. Dødeligheten av hjerte- og karsykom var høyere om vinteren i alle områdene.
Dødsfall på grunn av hjerteinfarkt, hjertesvikt, hjerneslag eller annen kardiovaskulær sykdom økte med i gjennomsnitt fra 26 prosent til 36 prosent.
Kosthold og trening
Førsteforfatter av studien, Bryan Schwartz uttaler i en pressemelding at forklaringen kan være ulik livsstil i sommer- og vinterhalvåret – uavhengig av klimaet ellers.
– Generelt lever ikke folk like sunt om vinteren som om sommeren, sier Scwartz, som mener at kostholdet er sunnere om sommeren og at folk flest er mer fysisk aktive enn om vinteren.

Powered by Labrador CMS