Bechterev-pasienter har størst bedring i Syden
Pasienter med ankyloserende spondylitt, kanskje bedre kjent som Bekhterevs sykdom, har større effekt av rehabiliteringsopphold i sydeligere strøk enn her hjemme.
Denne artikkelen er mer enn 10 år gammel.
Rehabiliteringsopphold i Norge har også god effekt, men bedringen av pasientenes symptomer er best i varmere klima.
Lege og forsker Yndis Staalesen Strumse ved Rikshospitalet har gjennom sin studie dokumentert at behandlingsopphold for denne pasientgruppen har effekt.
Norge og Syden
I studien ble i overkant av hundre pasienter med ankyloserende spondylitt randomisert til fire ukers rehabiliteringsprogram, enten i Norge eller i et middelhavsland.
Det ble foretatt en klinisk evaluering av deltakerne før intervensjonen, like etter og etter 16 uker.
Alle blir bedre
Etter 16 uker viste omtrent dobbelt så mange sydenpasienter fremdeles fremgang (50 prosent) som pasienter behandlet i Norge (23 prosent). Dette gjaldt for et måleinstrument konstruert for Bekhterevpasienter (ASAS-IC).
Tester for bevegelse av ryggsøylen, fysisk kapasitet og andre parametere, var fremdeles forbedret etter fire måneder for begge gruppene. Forskjellen i gruppene var derimot størst i ryggbevegelighet og i tester ved hjelp av måleinstrumentet ASAS-IC, hvor sydenpasientene skåret best.