Prostata-legemiddel godkjent også her
Et nytt legemiddel til behandling av prostatakreft ble nylig godkjent av European Medical Association og nå er det godkjent også i Norge.
Denne artikkelen er mer enn 10 år gammel.
Det er Janssen Cilag som opplyser dette i en pressemelding. Legemiddelet Zytiga (abiraterone acetat) ble godkjent av European Medical Association i en framskyndet godkjenningsprosess, og fra 15. november er medikamentet godkjent også i Norge.
Aktuelt ved kastraksjonsresistent metastase
Legemiddelet er godkjent for behandling av metastasert kastrasjonsresistent prostatakreft hos menn hvor sykdommen har blitt forverret under eller etter behandling med cellegiften docetaxel.
Behandlingen består av tabletter som pasienten tar én gang om dagen, ifølge selskapet.
Medisinen virker ved å hemme produksjonen av det mannlige kjønnshormonet testosteron, som stimulerer veksten av prostatakreft. Testosteron produseres i testiklene og binyrene, men hos pasienter med fremskreden prostatakreft utskiller også selve svulsten det mannlige kjønnshormonet. Abiraterone acetat er det første legemiddelet som hemmer hormonproduksjonen på alle tre stedene, framholder selskapet.
Studiene som ligger til grunn for godkjenningen har vist at legemiddelet sammen med prednisolon gir en forlenget overlevelsestid på 4,6 måneder sammenlignet med placebo. I tillegg har det en smertereduserende effekt.
Kan forstyrre leverfunksjonen
Professor dr.med. Sophie D. Fosså ved Oslo universitetssykehus Radiumhospitalet mener at legemiddelet er et steg framover i behandlingen av menn med langtkommen prostatakreft.
I den samme pressemeldingen understreker hun at pasientene bør kontrolleres regelmessig de to første måneder etter at behandlingen er startet, fordi det kan forekomme forstyrrelser av kroppens leverfunksjoner.
– Medikamentets endelige plass i behandlingen av disse pasientene må vises i fremtidige studier, påpeker professoren.