Multidose på e-resept
E-resept har nå fått en løsning for multidose. Foreløpig er løsningen et prøveprosjekt i fem kommuner.
Denne artikkelen er mer enn 10 år gammel.
Multidose er ferdig doserte legemidler til pasienter som bruker flere ulike medisiner daglig. De er pakket i dosetter, slik at det skal være enkelt for pasienten å ta legemidlene riktig.
Hittil har det ikke vært mulig for legen å formidle gjennom e-resept at pasienten skal ha multidose. Men nå er e-resept videreutviklet slik at fastlegene kan sende en fullstendig liste over alle legemidler en person bruker.
Prøveprosjekt
Foreløpig er ordningen et prøveprosjekt hos ca 60 leger i kommunene Jevnaker, Sandnes, Klepp, Time og Gjesdal. Det er kun systemene WM2 og Vision som har støtte for multidose-løsningen foreløpig.
Apoteket kan pakke multidose basert på legemiddellisten og reseptene fra fastlegene. Hvis det er nødvendig med avklaringer mellom lege og apotek, kan det skje gjennom elektroniske meldinger i e-reseptløsningen, ifølge Helsedirektoratet.
Utvikler løsningen
De andre EPJ-systemene er i gang med å utvikle denne funksjonaliteten, ifølge Helsedirektoratet. Videre utprøving vil gjennomføres så snart løsningene er klare.