Få smittes i utlandet
Ikke-desinfisert vann og grillmat, særlig hønseprodukter, gjør at nordmenn smittes av salmonellose og campylobacteriose på reiser i utlandet, ifølge Folkehelseinstituttet.
Denne artikkelen er mer enn 10 år gammel.
I 2006 fikk MSIS meldt til sammen 3242 tilfeller av meldingspliktige sykdommer - der det antas at pasientene ble smittet i utlandet etter utreise fra Norge.
Sett i forhold til høy reiseaktivitet blant nordmenn er det forholdsvis sjeldent med alvorlig, smittsom sykdom på utenlandsreise, ifølge Folkehelseinstituttets meldingssystem for smittsomme sykdommer (MSIS).
Grillmat og husdyr
- Det vi vet når det gjelder campylobacteriosebakterier, er at det er økt risiko for smitte ved inntak av ikke-desinfisert drikkevann, grillmat, fjørfekjøtt og kontakt med husdyr, inkludert kjæledyr. I enkelte land er det dessuten større risiko for salmonella i kylling og egg, sier overlege Øistein Løvoll ved Folkehelseinstituttet til Dagens Medisin.
MSIS mottok i 2006 til sammen 16 247 meldinger om tilfeller av meldingspliktig sykdommer i gruppe A og B., mens campylobacteriose (16%) og salmonellose (11%) var de andre mest vanlige meldte sykdommer. Meldinger om genital chlamydiainfeksjon og influensa er ikke inkludert i dette antallet.
Salmonellose vanligst
Av de totalt 16.247 tilfellene som ble rapportert i 2006 var 11.033 tilfeller (68 prosent) oppgitt smittet i Norge og 4414 tilfeller (27 prosent) oppgitt smittet i utlandet. I 800 tilfeller (fem prosent) var smittested ukjent. Sykdommer som smitter gjennom mat eller vann, dominerer blant de sykdommene som nordmenn smittes med på utenlandsreiser.
I fjor fikk MSIS melding om 3000 tilfeller av sykdommer som smitter gjennom mat eller vann etter reise til utlandet. Dette utgjør hele 93 prosent av alle rapporterte tilfeller etter utenlandsreiser. Vanligst av disse sykdommene var salmonellose (1323 tilfeller) og campylobacteriose (1230 tilfeller). I 2006 ble det også meldt inn 39 tilfeller av malaria og 16 tilfeller av legionellasykdom der pasienten var smittet i utlandet.
Thailand
Av de totalt 136 tilfellene av seksuelt overførbare infeksjoner smittet i utlandet etter utreise fra Norge i 2006, var Thailand oppgitt som smittested i 33 % av tilfellene. 35 tilfeller gjaldt hiv-infeksjon, 85 tilfeller omfattet gonoré, mens 16 tilfeller gjaldt syfilis.
MSIS inneholder ikke data om smittested for meldte genitale chlamydia-infeksjoner, men basert på svenske erfaringer kan man beregne at cirka fem prosent av alle meldte tilfeller (1000-1500 personer) årlig smittes med chlamydiainfeksjon ved utenlandsopphold.
Kikhoste
Kikhostemeldinger utgjorde hele 41 prosent av alle meldte tilfeller i 2006. Disse var i hovedsak smittet i Norge. Ser man bort fra disse, ble 46 prosent av pasientene smittet i Norge og 46 prosent smittet i utlandet.
Ifølge Folkehelseinstituttet viser dette at den globale epidemiologiske situasjonen - for mange smittsomme sykdommer - har innvirkning på sykdomspanoramaet i Norge.