TIDLIGERE ARBEIDSPLASS: Ifølge avisen Romerikes Blad har mannen hatt flere jobber ved sykehuset.

Sykepleier har fått besøksforbud mot Ahus-ledere

Ahus har politianmeldt tidligere ansatt. 

Publisert Sist oppdatert

Akershus universitetssykehus (Ahus) har anmeldt en sykepleier, skriver Romerikes Blad (RB).

Nå er han ilagt besøksforbud mot selve sykehuset og tre av lederne ved sykehuset.

– Vi anmeldte forholdene fordi vi mente de var alvorlige og trolig lovstridige, sier HR-direktør Jan Inge Pettersen ved Ahus til avisen. 

Ifølge RB har mannen tidligere har hatt flere jobber ved sykehuset. Avisen skriver at mannen fikk en skriftlig advarsel, men unnlot å fortelle om dette da han ble ansatt ved sykehuset på ny.

RB har snakket med sykepleieren, som bestrider sykehusets versjon av saken. Han hevder at han fortalte om dette før intervju, ifølge avisen. Han påpeker også at han fikk fortsette å jobbe etter at han fikk advarselen.

Sykepleieren skal også ha sendt flere meldinger til ledelsen.

Statsforvalteren i Østfold, Buskerud, Oslo og Akershus ber Statens helsetilsyn om å vurdere om sykepleieren bør få en administrativ reaksjon, skriver avisen.

Det er kun Statens helsetilsyn som kan gi administrative reaksjoner som for eksempel tilbakekalling eller begrensning av autorisasjon. Nåer en sak sendes over til Helsetilsynet tilsier at Statsforvalteren mener at det bør gis en reaksjon.

HR-direktør Pettersen sier til avisen at sykehuset vurderer å innføre et krav om at søkere må oppgi om de har jobbet ved sykehuset tidligere.

Powered by Labrador CMS