I fjor vokste legemiddelmarkedet med drøyt 4,5 prosent, dersom man holder vaksinedelen utenfor.
Fjoråret intet unntak
Dette viser salgstall fra grossist inn til apotek, levert av Farmastat.
Det har i flere år vært lav eller ingen vekst i det generelle legemarkedet, og 2009 er dermed intet unntak.
Betydelige prisfall på legemidler, som følge av patentutløp, har bidratt til lav eller ingen vekst i markedet de siste fem årene, skriver Legemiddelindustriforeningen (LMI).
Må ha mer moderne behandlingstilbud
– I 2009 brukte myndighetene 316 millioner kroner mindre på legemidler på blå resept enn de hadde budsjettert med. Disse pengene burde ha vært brukt til å gi norske pasienter et mer moderne behandlingstilbud gjennom bedre tilgang til nye innovative legemidler, sier administrerende direktør i LMI, Karita Bekkemellem.
Kostnadseffektive nye legemidler blir i dag automatisk avslått fra blåreseptlisten hvis folketrygdens merugifter om fem år er på mer enn fem millioner kroner.
Finansielt rom
– Forbruksutviklingen viser at det finnes et finansielt rom for å forbedre norske pasienters tilgang til viktige nye legemidler ved å endre på disse begrensningene, sier Bekkemellem, ifølge LMI.
Medisiner for behandling eller forebygging av influensa har imidlertid hatt en betydelig omsetningsøkning i 2009 og bidrar i stor grad til det som har vært av vekst i markedet.