Dette fremgår av en svensk studie blant 365 menn og kvinner i alderen 18– 58 år som ble fulgt opp ett år etter behandlingsoppstart med TNF-alfahemmere.
Førstegangsbehandling
Før (første gangs-) behandling med biologiske legemidler, var drøyt 38 prosent av pasientene sykmeldt.
Seks måneder senere var andelen sykmeldte redusert til i overkant av 28 prosent – et nivå som holdt seg stabilt også det neste halvåret.
Stabilt antall uføre
Sannsynligheten for å bli sykmeldt ble signifikant redusert det første året, med en absolutt nedgang i sykmeldte på 28,5 prosent. Dette kan ikke forklares med at flere av dem gikk fra å være sykmeldt til å bli ufør – noe data fra det svenske «NAV» kunne avkrefte.
Undersøkelsen ble gjennomført i perioden 2004-2007, og studien er nylig forhåndpublisert på nett i Annals of the Rheumatic Diseases .