BODØ: Det er ikke godt å si om det skyldes utallige kilometer på jakt etter journaler som gjør at Tor Arne Viksjø sitter der han gjør i dag, nemlig på hjørnekontoret i IT-selskapet DIPS. Ikke bare leder han bedriften, han har også god utsikt til stedet der det hele startet for om lag 20 år siden, nemlig sykehuset i Bodø.
Håpløse systemer
Lege ble Thor Arne Viksjø ikke.
- Jeg ble oppmuntret til å studere medisin av min mor, så jeg tok jobb som portør og laboratorieassistent på sykehuset i Bodø for å samle poeng.
Han ble lenge på sykehuset, og i stedet for medisinstudiet bar det til Tromsø for å gjennomføre datastudier. Omsider kom han tilbake til Bodø, og ble sykehusets første datakonsulent.
- Dette var helt i starten av dataalderen og vi hadde noen håpløse systemer. Vi sendte data på diskett og fikk utskrifter tilbake. Det var bare tull. Ifølge datasystemet hadde vi menn som fødte i administrasjonsavdelingen, sier han og ler.
Offentlig prosjekt
Etter hvert kom det bedre datasystemer, og i 1986 skjedde den store forandringen. Fylket skulle kjøpe et pasientadministrativt datasystem til alle sine sykehus. Viksjø mente det måtte være mulig å lage det selv og fikk fylkeskommunale penger til prosjektet.
- Dette var starten på DIPS, forteller han.
E-journal
Prosjektet utviklet seg på sykehuset. Fra det som var et pasientadministrativt system, startet Tor Arne Viksjø og hans kolleger også å utvikle en elektronisk journal.
I 1997 ble prosjektet skilt fra sykehuset og et aksjeselskap ble dannet med fylkeskommunen som den største eieren. Viksjø ble administrerende direktør og fikk følge sitt prosjekt videre.
Lovendring - endelig!
Den 1. januar 2001 kom lovendringen som tillot sykehusene å ha elektronisk journal, uten å ha en papirjournal som original.
Sykehuset i Arendal var det første sykehus som startet makulering av papirjournaler, og ble heldigitale. Med systemet til DIPS.
Helnorskt
Bodø-bedriften er ikke alene om å tilby løsninger for datajournaler. I Norge finnes i alle fall tre store.
Viksjø mener naturlig nok at hans system er det beste og mest komplette. Han kan i alle fall skryte av fornøyde kunder og en markedsandel på 35 prosent innen somatikk og over 60 prosent innen psykiatri.
- I alle fall er vi det eneste helnorske firmaet, sier den joviale lederen.
Nomade med flygel
Det er umulig å unngå å se at Tor Arne Viksjø har et flygel på kontoret. - Jeg spiller ikke så ofte, men jeg har ikke plass hjemme.
Han har også testet pendeltilværelsen. De siste to årene har han pendlet fra Førde til Bodø.
- Jobben min består mye av reising, så det er ikke noe problem, sier han.
Verdifull bakgrunn
Viksjø mener at bakgrunnen fra helsevesenet har vært uvurderlig i utviklingen av firmaet.
- Det å se hvordan et sykehus fungerer og vite hvor fort ting endrer seg, er kanskje vår og min store styrke.
Stabil arbeidskraft
Bedriftslederen mener det er mange fordeler med at DIPS har rotfeste i Bodø.
- Her er det stabil og bra arbeidskraft. Det har kanskje vært én av de aller største fordelene i dette firmaet, nemlig at vi har sluppet den store gjennomtrekken som mange IT bedrifter har slitt med i lange perioder.
Opphav:DM-Journalen, Dagens Medisin 04/03
Lars-Erik Vollebæk