Flere og flere nordmenn reiser til utlandet for å la seg fedmeoperere.
Spesialist i generell kirurgi, Torunn Nestvold, nå i permisjon fra kirurgisk avdeling ved Nordlandssykehuset Bodø HF, er skeptisk til at norske pasienter får fedmeoperasjon uten oppfølging.
- Nå er metoden som utføres i Norge - gastric bypass - riktignok den mest skånsomme, og den med minst bieffekter. Men når det gjelder den mer omfattende operasjonen, en såkalt duodenal switch, har vi måttet ta i mot pasienter som
har blitt operert i utlandet og
ikke har fått oppfølging. For eksempel har dette ført til vitaminmangel, som igjen har gitt nevrologiske utfall.
- Dette kan være svært alvorlig. Hvis ingen da forstår sammenhengen, kan det gå riktig ille, legger hun til.
Betaler 70.000 kroner
Rundt 30 prosent av danske Kirurgi-rejsers kunder som tar fedmeoperasjon, er norske. De tilbyr ikke duodenal switch-operasjonen.
- Flere og flere nordmenn reiser med oss, og da spesielt for å få fedmeoperasjon i Belgia, sier Atef El-Kher, daglig leder i Kirurgi-rejser.dk.
Ifølge El-Kher betaler de norske pasientene over 70.000 kroner for reise, opphold og operasjon. Men oppfølgingen må de få i Norge, og da har pasientene selv ansvar for å ta kontakt med fastlegen eller sykehus.
Erfaringer
Nestvold mener oppfølgingen må være tett den første tiden for å få et varig godt resultat:
- Det må være veiledning av kosthold og håndtering av den nye situasjonen. Hvilken utredning og oppfølging som er best, har vi ingen vitenskapelige bevis for. Her er det erfaring i våre møter med pasientene som har ført til de kontrollopplegg man har.
Ifølge Nestvold er det nødvendig med god informasjon i forkant og oppfølging etterpå. - Det offentlige vil sprenges dersom en skal ha den tette oppfølgingen som kreves, så det er viktig å få fastlegen inn på banen. Han har nærhet til pasienten og kan gjøre en meget god jobb i forhold til denne problemstillingen, sier Nestvold.
Allmennpraktikerne må kurses
Hun opplever at det er varierende kunnskap blant allmennlegene om dette, og det er viktig at allmennpraktikerne får kurs i hvordan pasientene skal håndteres.
- Nordlandssykehuset har hatt en runde med opplæring om oppfølging i de største kommunene i Nordland, og i Bodø har allmennpraktikerne også blitt informert. Nå har også Legeforeningen kurs blant allmennpraktikerne i sykelig overvekt, noe som er bra, sier hun.
Må opereres på nytt
På 1980 og 90-tallet var behandlingen annerledes:
- Det var kirurgien og ikke noe mer. Vi ser nå at disse pasientene må opereres på nytt. Det var riktignok andre operasjoner da, men mye av grunnen til at disse mislyktes, var at det ikke fantes veiledning - og at pasientene ikke visste om følgene av kirurgien de fikk, poengterer Nestvold.
Dagens Medisin 04/10