Torsdag 9 september 2010

Tidligere måtte studenter ved videreutdanning til helsesøster selv betale studieutgiftene, som kunne være på opptil 30.000 kroner, melder Høgskolen i Ålesund.

Fra i år har høgskolen fått faste studieplasser for kreftsykepleie og helsesøster. Dette innebærer at videreutdanningen er gratis – på linje med de andre videreutdanningene ved Høgskolen.

Motiverer til økt faglig nivå
Rektor Geirmund Oltedal tror dette er forklaringen på den store økningen til disse videreutdanningene.

Han mener tallene viser at faste studieplasser er et effektivt tiltak for å stimulere til økt faglig nivå i helsesektoren.

Stor økning
Sammenlignet med forrige studentopptak til videreutdanningen ved Høgskolen i Ålesund har helsesøsterutdanningen stor økning i antall søkere. Mens det var 154 til siste opptak, har 248 søkt i år. Kreftsykepleie kan vise til omkring 20 prosent økning.

Søkere til operasjonssykepleie er tredoblet, fra 11 til 33, mens noen færre har søkt til anestesisykepleie og noen flere til intensivsykepleie.
(ln) 

Skriv kommentar

Dagens Medisin henvender seg spesielt til leger, farmasøyter, sykepleiere og beslutningstakere i helsesektoren. Kommentarfunksjonen er derfor først og fremst beregnet på tilbakemeldinger fra disse gruppene. Dagens Medisin forbeholder seg retten til å fjerne innlegg som er upassende eller i strid med god presseskikk.

Annonse:

 
sep

Kalender

Tips oss om kurs og konferanser for ansatte i helsevesenet

10-12 Nevrofibromatose -NF1, NF2 og Schwannomatose
Kurs for spesialister og leger under utdanning i medisinsk genetikk, pediatri, nevrologi og dermatologi. ...

14-16 Nordisk konferanse i arbeidsrettet rehabilitering
I Norden er antallet personer på helserelaterte ytelser stadig høyere enn ønsket. For å kunne motvirke de...

14-15 Medisinsk kontorfaglig helsepersonell 2010
Konferansens første dag vil foregå på St. Olavs Hospital, og vi avslutter dagen med en omvisning på det n...

Se hele kalenderen

Ferieservice

Leies ut: Disney-ferie i solrike Florida? (Övriga länder)
Pris: 3200-4500,- NOK per uke |                       Registrert: 2010-09-02
 
På jobbet