– Vi må ikke late som
«MEDISIN OG POLITIKK»: – Det er ingen ny situasjon at vi prioriterer i norsk helsetjeneste, minner helsedirektør Bjørn Inge Larsen om.
VG-AUDITORIET, OSLO: Helsedirektør Bjørn Inge Larsen minnet de over 120 fremmøtte på ettermiddagens fagseminar «Medisin og Politikk» om at prioritering i helsevesenet ikke er noe nytt.
Har vært slik i 30 år
– Det er ingen ny situasjon at vi prioriterer i norsk helsetjeneste, eller at vi ikke gir tilbud som kunne ha gjort folk friskere. Det har vært slik siden slutten av 1970-tallet, sa Larsen i sitt innlegg.
– Hvor går vi herfra? Vi må bidra til å videreutvikle en sterk og god helsetjeneste, som er like tilgjengelig for alle ut fra det behovet de som mottar tjenesten, har. Det vi ikke skal, er å late som om vi tar i bruk all ny behandling og teknologi for alle som kunne ha hatt nytte av det. Slik har det aldri vært, og slik vil det ikke bli , minnet Larsen om.
Tar debatten
Arrangør av fagseminaret er Dagens Medisin, og sjefredaktør Lottelise Folge leder debatten mellom blant andre helsedirektør Bjørn Inge Larsen, direktør Karita Bekkemellem i Legemiddelindustriforeningen og forsker Nils Wilking ved Karolinska Institutet i Sverige.
Også strategidirektør for kreft i Helsedirektoratet, Stein Kaasa, Høyre-politiker og leder av helse - og omsorgskomiteen på Stortinget, Bent Høie, professor Erik Wist ved Oslo Universitetssykehus (OUS) Ullevål samt professor og avdelingsleder Kjell Magne Tveit ved avdeling for kreftbehandling ved OUS Ullevål skal forsøke å besvare disse spørsmålene.
Skriv kommentar
Dagens Medisin henvender seg spesielt til leger, farmasøyter, sykepleiere og beslutningstakere i helsesektoren. Kommentarfunksjonen er derfor først og fremst beregnet på tilbakemeldinger fra disse gruppene. Dagens Medisin forbeholder seg retten til å fjerne innlegg som er upassende eller i strid med god presseskikk.Flere nyheter
- Abonnere på nyheter:
- Nyhetsbrev
- RSS
- Mobil



Lege blir statssekretær