Legemiddelfirmaer går sammen om kreftforskning i Asia
Pfizer, Merck og Eli Lilly har etablert et felles, uavhengig selskap som skal bidra til bedre kreftforskning i Asia.
De tre store legemiddelselskape Pfizer, Merck & Co og Eli Lilly, meddelte nylig at de i fellesskapet har opprettet en non-profit enhet for kreftforskning, skriver det svenske nettstedet Läkemedelsvärlden.
Asian Cancer Research Group skal ha fokus på forskning om legemidler mot de vanligste kreftsykdommene i Asia; lungekreft og mage- og tarmkreft.
Økt kunnskap
Läkemedelsvärlden skriver at bedriftene ikke har gått ut med hvor store summer de skyter inn i prosjektet. I løpet av de kommende to årene skal enheten blant annet opprette en database som skal gjøres tilgjengelig for aktuelle forskere.
De tre selskapene uttaler at målet med en felles forskningsenhet er å øke kunnskapen om forekomsten av kreft i Asia, og å fremskynde utviklingen av legemidler.
Andre angrepsmåter
For eksempel har omkring 40 prosent av lungekreftpasientene en mutasjon som forekommer sjelden i vestlige land. Dette tyder på at det er nødvendig med andre angrepsmåter ved behandlingen av kreft hos asiatere, mener selskapene.
Satsingen på mage- og tarmkreft tar utgangspunkt i at dette er den nest vanligste kreftformen i verden og rammer over 630.000 personer hvert år. (ln)
Skriv kommentar
Dagens Medisin henvender seg spesielt til leger, farmasøyter, sykepleiere og beslutningstakere i helsesektoren. Kommentarfunksjonen er derfor først og fremst beregnet på tilbakemeldinger fra disse gruppene. Dagens Medisin forbeholder seg retten til å fjerne innlegg som er upassende eller i strid med god presseskikk.Flere nyheter
- Abonnere på nyheter:
- Nyhetsbrev
- RSS
- Mobil



Lege fikk prostatakreftpris