Søndag 21 mars 2010

HØYTIDELIG SEREMONI: 16. januar i år deltok professor og nevrokirurg Knut Wester (t.v.) i den høytidelige markeringen av de to første nevrokirurgene som ble utdannet gjennom samarbeidsprosjekt mellom Norge og Etiopia. Ved siden av Wester utdanningskandidat Mersha Abebe, sjef for den nevrokirurgiske enheten ved universitetssykehuset Tikur Anbessa (Black Lion), Tadios Munie, utdanningskandidat Abat Baleh og sjefen for kirurgisk avdeling ved Black Lion, Be-ede Lemma. Foto: Privat

HØYTIDELIG SEREMONI: 16. januar i år deltok professor og nevrokirurg Knut Wester (t.v.) i den høytidelige markeringen av de to første nevrokirurgene som ble utdannet gjennom samarbeidsprosjekt mellom Norge og Etiopia. Ved siden av Wester utdanningskandidat Mersha Abebe, sjef for den nevrokirurgiske enheten ved universitetssykehuset Tikur Anbessa (Black Lion), Tadios Munie, utdanningskandidat Abat Baleh og sjefen for kirurgisk avdeling ved Black Lion, Be-ede Lemma. Foto: Privat

Lisbeth Nilsen

Lille julaften i 2000 fikk professor og nevrokirurg Knut Wester en epost med forespørsel om han var interessert i å bidra til å utdanne nevrokirurger i Etiopia.

Ni år senere, 16. januar i år, var Wester i Etiopias hovedstad Addis Abeba for å overvære den høytidelige seremonien hvor landets to første nevrokirurger ble uteksaminert gjennom det norske samarbeidsprogrammet.

Kompetanse og opplæring
Siden den gangen har Wester vært i Etiopia utallige ganger; det siste året til sammen 16-17 uker. Sammen med kolleger fra USA, Norden, England, India og Bulgaria har professoren sørget for at det alltid er kompetente lærere til stede.

Opplæringsprogrammet i nevrokirurgi er et samarbeid mellom Haukeland universitetssykehus, Universitetet i Bergen, Universitetet i Addis Abeba og Universitetssykehuset Tikur Anbessa (Black Lion).

Noe av det viktigste er også å lære de etiopiske nevrokirurgene til selv å bli lærere for nye nevrokirurger.

Fra tre til fem nevrokirurger
Da Wester omsider kom til Etiopia i januar 2002, var det vanskelig å finne et sykehus som oppfylte kravene om hygiene og utstyr. Til slutt falt valget på et nybygd koreansk misjonssykehus, Myungsung Medical Centre (MCM). Sykehuset fikk etter hvert status som en utvidelse av Universitetssykehuset Black Lion når det gjelder nevrokirurgisk opplæring.

Høsten 2004 var sykehuset ferdig, og enn så lenge har det den første og eneste nevrokirurgiske avdelingen i et land med over 80 millioner innbyggere. Denne måneden økte antallet nevrokirurger fra tre til fem. I alt 11 andre utdanningskandidater er med i programmet, hvorav den første kvinnelige blivende nevrokirurgen i Etiopia.

Reodor Felgen-løsninger
Den høyteknologiske hverdagen i Norge er fjernt fra det som møtte Wester første gang i Etiopia. - Min generasjon nevrokirurger har ikke vokst opp med avansert utstyr, mens yngre kirurger er utdannet til å operere ved hjelp av høyteknologisk utstyr. Den medisinen jeg har lært, er gangbar mynt i u-land - sammenlignet med ingenting er den mer enn bra nok, poengterer Wester.

Begeistringen for samarbeidet er like stor hos Wester som hos de afrikanske kollegene og studentene.

- Utdanningsprogrammet betyr mye for pasientene, men også for studentene som setter usedvanlig stor pris på oss. Dette er en veldig meningsfylt jobb - her er det ingen som tar hjelpen for gitt. Du ser pasienter, både i antall og type lidelser, som vi aldri ser hjemme. Fordi de kommer sent til lege, er de teknisk-kirurgiske utfordringene større, og vi må improvisere mye. Reodor Felgen-løsninger er som oftest veldig bra, konstaterer Wester.

Føler ansvar
I mange år var Wester leder av Nevrokirurgisk avdeling ved Haukeland.  Han sluttet å gå vakter for fire år siden.

- Jeg synes det er gøy å lede, men er et vandrende katastrofeområde når det gjelder å administrere, vedgår han.

- I Etiopia betyr gammeldags ledelse mer enn administrasjon, legger han til.

Professoren innrømmer også at han er føler et stort ansvar for å videreføre utdanningen, men er klar over at prosjektet i stor grad er avhengig av én person, ham selv, og at det gjør prosjektet veldig sårbart.

Utveksling
Wester håper at prosjektet kan gjøre det mer attraktivt for etiopiske leger å forbli i landet. I tillegg vil han sørge for at norske utdannings-kandidater får annen praksis enn det som norske sykehus kan gi.

På bakgrunn av Westers initiativ vil utdanningskandidater nå få muligheten til å ta deler av spesialistutdanningen i Etiopia. Legeforeningens spesialitetsråd har vedtatt at praksisen i Etiopia blir tellende, og Fredskorpset har støttet med millionbeløp.

- Det utdannes stadig flere nevrokirurger i Norge, men utfordringen er at det ikke er stort nok pasientgrunnlag her hjemme til å trene seg i tilstrekkelig grad, mener Wester.

Snart pensjonert
Om åtte måneder må han pensjonere seg, men han kommer fortsatt til å jobbe, og han vil fortsatt hoppe på ski i 70-metersbakker.

- Jeg sier til meg selv at jeg skal gjøre det samme i år som i fjor.

Han har pendlet mellom Oslo og Bergen i 23 år. - Jeg fortsetter med forskningen min og vil fortsatt jobbe med programmet i Etiopia. Håpet er at noen andre kan føre dette arbeidet videre. 
 I begynnelsen av mars reiser han ned igjen.

- Jeg er ikke entusiast, men innmari sta, og ser på det som en god egenskap. Det har vært helt avgjørende at jeg har vært dumsta, at jeg har holdt ut, sier Knut Wester med stor overbevisning.

Folk i farten, Dagens Medisin 02/10

Skriv kommentar

Dagens Medisin henvender seg spesielt til leger, farmasøyter, sykepleiere og beslutningstakere i helsesektoren. Kommentarfunksjonen er derfor først og fremst beregnet på tilbakemeldinger fra disse gruppene. Dagens Medisin forbeholder seg retten til å fjerne innlegg som er upassende eller i strid med god presseskikk.
Skrevet av: Knut Wester, 17:18, 8 februar 2010

Navnet mitt falt ut på innlegget nedenfor, datert 8.februar.

Skrevet av: Navn, 17:04, 8 februar 2010

Kjetil Roth har selvsagt rett: Jeg burde ha nevnt Gabriel Lende og berømmet ham for hans innsats. Det er jeg lei for og jeg har derfor tatt kontakt med Dagens Medisin og bedt om en presisiering hvor dette kommer frem. En
medvirkende årsak kan være at dette var et personintervju med meg i spalten "Folk i farten", altså ikke en artikkel om utdannings-programmet. Dette kan kanskje forklare, men ikke unnskylde at jeg ikke nevnte hans innsats.

Skrevet av: Kjetil Roth, 14:20, 4 februar 2010

Knut Wester har gjort en stor jobb når det gjelder oppbygging av nevrokirurgi i Etiopia. Sammen men nevrokirurgen Gabriel Lende startet han den nevrokirurgiske avdelingen. Selv om Gabriel i stor grad stod for driften alene, var Knut til god hjelp de ukene han kom til Etiopia. Det var veldig imponerende at de sammen klarte å etablere utdanning av etiopiske nevrokirurger. Mye på grunn av at det koreanske sykehuset driver privat, med dårlige løsninger for dem som ikke kan betale for seg, valgte Gabriel å forlate det koreanske sykehuset og videreføre arbeidet ved det statlige universitetssykehuset Tikur Ambessa. Det er nå oppstått en usikkerhet om det fortsatt vil være utdanningskandidater ved det koreanske sykehuset. Det er veldig trist om den kompetansen som er bygget opp ikke skal føres videre og det er trist når en konflikt fører til at en mann tar hele æren for noe han bare har vært en svært viktig brikke for. Gratulerer med utdanningskandidatene og lykke til med det videre arbeidet for nevrokirurgi i Etiopia.

Annonse:

 
mar

Kalender

Tips oss om kurs og konferanser for ansatte i helsevesenet

16- 17 Kvalitetskonferansen
I år er det samhandling som er den røde tråden gjennom konferansen – samhandling på tvers av tjenesteom...

17RELIS-kurs: Legemidler i en problemløsende hverdag
Programmet omfatter antikoagulasjon, nødprevensjon, polyfarmasi og oppfølging av behandling med psykofarm...

17- 10 Kurs i eksembehandling
"Hjelp, det klør!" er et Internettkurs som retter seg mot helsesøstre og primærleger. Målet er øk...

Se hele kalenderen

Ferieservice

Leies ut: 180m2 på Sydfyn i 1.række (Danmark)
Pris: ca. 7000 dkr/uge. |                       Registrert: 2010-03-19
 
På jobbet