Mandag 22 mars 2010

- Det skjer til stadighet at selvmordstruede pasienter, med belastende tankekjør og forvirring, må vente i dagevis på adekvat hjelp, sier kommuneoverlege Tom Viken i Lebesby og Gamvik til avisen Finnmarken

Uenig om politieskorte
Han har klaget inn AMK-sentralen ved Universitetssykehuset i Nord Norge (UNN) for fylkeslegen og Helsetilsynet. 

Bakgrunnen er uenighet om når det er nødvendig med politieskorte i forbindelse med at psykiatriske pasienter blir akutt syke og må sendes med ambulansefly.

Overprøver
Ifølge Viken vil AMK i Tromsø helst ha politieskorte med alle slike flyvninger. Når vakthavende lege mener dette er unødvendig, havner disse pasientene aller sist i flykøen. 

Viken hevder at personell på AMK overprøver hans vurdering av pasientene og påfører dem unødige lidelser.

Ledelsen ved UNN vil ikke kommentere klagen fra kommuneoverlegen, ifølge Finnmarken.  
(ags)

Skriv kommentar

Dagens Medisin henvender seg spesielt til leger, farmasøyter, sykepleiere og beslutningstakere i helsesektoren. Kommentarfunksjonen er derfor først og fremst beregnet på tilbakemeldinger fra disse gruppene. Dagens Medisin forbeholder seg retten til å fjerne innlegg som er upassende eller i strid med god presseskikk.

Annonse:

 
mar

Kalender

Tips oss om kurs og konferanser for ansatte i helsevesenet

16- 17 Kvalitetskonferansen
I år er det samhandling som er den røde tråden gjennom konferansen – samhandling på tvers av tjenesteom...

17RELIS-kurs: Legemidler i en problemløsende hverdag
Programmet omfatter antikoagulasjon, nødprevensjon, polyfarmasi og oppfølging av behandling med psykofarm...

17- 10 Kurs i eksembehandling
"Hjelp, det klør!" er et Internettkurs som retter seg mot helsesøstre og primærleger. Målet er øk...

Se hele kalenderen

Ferieservice

Leies ut: 180m2 på Sydfyn i 1.række (Danmark)
Pris: ca. 7000 dkr/uge. |                       Registrert: 2010-03-19
 
På jobbet