Fredag 3 september 2010

Skaderisikoen for World Cup-utøvere i alpint, freestyle og snøbrett er bare halvparten så stor som i elitefotball.

Dette viser en norsk studie, skriver fysioterapeuten.no

Senter for idrettsskadeforskning ved Norges idrettshøgskole har i et nytt forsknigsprosjekt funnet at fotball har høyest skaderisiko med 70 skader per 100 spillere per sesong.

For alpint er skaderisikoen 29,8, for freestyle 27,6 og for snøbrett 37,9 skader per 100 utøvere per sesong.

Risikoen er høyere for utøvere innen freestyle når det gjelder alvorlige skader sammenlignet med fotball. Det var ingen forskjell mellom alpint og fotball når det gjaldt alvorlige skader.

Resultatene ble i følge fysioterapeuten.no presentert av lege og doktorgradsstipendiat Tonje Waale Flørenes under Idrettsmedisinsk Høstkongress i Trondheim.

(ags)


 

Skriv kommentar

Dagens Medisin henvender seg spesielt til leger, farmasøyter, sykepleiere og beslutningstakere i helsesektoren. Kommentarfunksjonen er derfor først og fremst beregnet på tilbakemeldinger fra disse gruppene. Dagens Medisin forbeholder seg retten til å fjerne innlegg som er upassende eller i strid med god presseskikk.

Annonse:

 
sep

Kalender

Tips oss om kurs og konferanser for ansatte i helsevesenet

14-16 Nordisk konferanse i arbeidsrettet rehabilitering
I Norden er antallet personer på helserelaterte ytelser stadig høyere enn ønsket. For å kunne motvirke de...

14-15 Medisinsk kontorfaglig helsepersonell 2010
Konferansens første dag vil foregå på St. Olavs Hospital, og vi avslutter dagen med en omvisning på det n...

16 God praksis i førstelinjen - kunnskap og kvalitet
Ønsker du å lære mer om kvalitetsforbedring og hvordan du kan jobbe kunnskapsbasert? Årets konferanse er ...

Se hele kalenderen

Ferieservice

Leies ut: Torp i Blekinge (Sverige)
Pris: Fra 2450,-/uge |                       Registrert: 2010-09-01
 
På jobbet