Tirsdag 9 februar 2010

Lisbeth Nilsen / Mari Rian Hanger
 
Dagens Medisin har satt søkelyset på Lightning Process (LP), et tre dagers treningsprogram som er utviklet av britiske Phil Parker. LP brukes først og fremst av pasienter med ME eller ME-lignende tilstander, men også av personer med depresjon, stress og fibromyalgi.

Stor andel nordmenn
Av de 5.000 personene som har deltatt på Lightning Process-kurs i England, er 40 prosent nordmenn, opplyser selskapet til Dagens Medisin. I tillegg har rundt 500 lært LP i Norge, ifølge instruktør Live Landmark. Norske privatpersoner har altså betalt over 35 millioner kroner av egen lomme for den omstridte metoden, hvis man går ut fra en pris på 15.000 kroner, som er veiledende kurspris i Norge.  

Ikke dokumentert
Skeptikerne er kritiske til blant annet manglende dokumentasjon av resultater, pris og hemmelighold av teknikker. Barbara Baumgarten, lege og leder for ME/CFS-senteret på Ullevål, påpeker at effekten foreløpig ikke er dokumentert, og at resultatene Phil Parker selv går ut med, ikke er noe verdt. Hun ønsker nå å forske på metoden. Leder Ellen Piro i ME-foreningen sier foreningen mottar mange meldinger fra pasienter som ikke har blitt friske.

Helsepersonell lærer LP
Mellom 9.000 og 18.000 nordmenn lider av kronisk tretthetssyndrom/ME, ifølge Helsedirektoratet. Nå vil norsk helsepersonell lære seg å undervise ME-pasienter i Lightning Process. 15 norske leger, fysioterapeuter, psykologer og sykepleiere reiser jevnlig til England for å lære seg metoden.

LP ikke for alle
Den britiske nevrologen og ME-eksperten Leslie J. Findley fra Queen`s Hospital i Storbritannia vil kurse norske leger i ME-behandling. Han mener LP ikke passer for alle, fordi de grunnleggende plagene varierer fra person til person.

Den norske psykologen Ketil Jakobsen ved BUP Orkdal-Røros etterlyser en intensiv ME-behandling i helsevesenet. Han mener det er på tide at helsevesenet tenker nytt, og prøver ut nye metoder i behandlingen, blant annet basert på kognitiv behandling.

 

Annonse:

 
feb

Kalender

Tips oss om kurs og konferanser for ansatte i helsevesenet

03Innspillsmøte om samhandlingsreformen, 3. februar
Stortinget skal behandle St.melding om Samhandlingsreformen i april. Helse- og omsorgskomiteen skal avgi ...

04- 05 Lederkonferansen 2010
UTDELING AV HELSELEDERPRISEN 2010 * Utfordringer i 2010 - om oppdragsdokumentet og samhandling * Hvord...

08- 09 NSHs konferanse om barn og unges helse
NSH inviterer til konferanse om barn og unges helse. Temaer som vil bli belyst, er blant annet følgende: ...

Se hele kalenderen

Ferieservice

Leies ut: Nice (Frankrike)
Pris: 2500-4000 kr./uge |                       Registrert: 2010-02-04
 
På jobbet