Søndag 21 mars 2010

 Lisbeth Nilsen

Dødsfall på grunn av blodpropp under svangerskapet skjer ved ett av 150.000 svangerskap. Ikke-dødelig blodpropp i ben eller lunger rammer én av tusen gravide kvinner i Norge.

Høy risiko
Kvinner som er overvektige og/eller immobilisert, har relativt høy risiko for denne typen blodpropp. Det samme gjelder kvinner som får en stor blødning og/eller alvorlig infeksjon etter fødsel.

Dette fremgår av doktorarbeidet til gynekolog og forsker Anne Flem Jacobsen. Materialet omfatter 615 kvinner som fikk svangerskapsrelatert blodpropp i perioden 1990-2003.

Risikofaktorer
Tvillingsvangerskap, assistert befruktning, svangerskapsforgiftning og røyking gir moderat økt risiko. Det samme gjelder akutt keisersnitt. Ved planlagt keisersnitt har kvinner med annen tilleggsrisiko noe økt forekomst av blodpropp.

Hos dem som får en blodpropp, skjer det rett etter fødsel eller i løpet av de første fire ukene etter forløsning. I denne perioden er blodpropp i lungene mest vanlig. Den resterende halvparten får blodpropp i løpet av svangerskapet. Blodpropp i bena, spesielt venstre ben, er mest vanlig.

Trygg behandling
Ved akutt blodpropp under svangerskapet er det trygt å bruke blodfortynnende medisin i form av lav molekylvekt heparin (dalteparin, som injeksjon).

Gravide kvinner trenger litt høyere dose enn ikke-gravide for å oppnå full behandlings-effekt. Dette går ikke over til barnet og gir sjelden blødningsproblemer ved fødsel, heter det i en pressemelding fra Universitetet i Oslo.

Annonse:

 
mar

Kalender

Tips oss om kurs og konferanser for ansatte i helsevesenet

16- 17 Kvalitetskonferansen
I år er det samhandling som er den røde tråden gjennom konferansen – samhandling på tvers av tjenesteom...

17RELIS-kurs: Legemidler i en problemløsende hverdag
Programmet omfatter antikoagulasjon, nødprevensjon, polyfarmasi og oppfølging av behandling med psykofarm...

17- 10 Kurs i eksembehandling
"Hjelp, det klør!" er et Internettkurs som retter seg mot helsesøstre og primærleger. Målet er øk...

Se hele kalenderen

Ferieservice

Leies ut: 180m2 på Sydfyn i 1.række (Danmark)
Pris: ca. 7000 dkr/uge. |                       Registrert: 2010-03-19
 
På jobbet