Kartlegger nordmenns aktivitet
Omkring 4000 nordmenn vil i løpet av våren gå med en aktivitetsmonitor som skal registrere hvor mye de beveger seg til vanlig. Kartleggingen er et oppdrag fra Sosial- og helsedirektoratet.
Lisbeth Nilsen
– Undersøkelsen vil gi unik tilgang på grundig informasjon om fysisk aktivitet i den voksne befolkningen, en type informasjon som vi rett og slett mangler. Og prosedyrene som vi bruker vil være anvendbare i generasjoner fremover. Det sier professor Sigmund A. Andersen ved Seksjon for idrettsmedisinske fag, Norges idrettshøgskole (NIH), i et nyhetsbrev fra Sosial- og helsedirektoratet.
Ligner skritteller
Det er Sosial- og helsedirektoratet (Shdir) som er oppdragsgiver til kartleggingen av voksne og eldres aktivitetsvaner. Rundt 4000 nordmenn fra 20 til over 80 år skal inkluderes i undersøkelsen, og fysisk aktivitet vil bli målt ved en aktivitetsmonitor. Dette er et apparat som ligner på en skritteller, men som er bedre egnet i forskningsøyemed enn en slik teller. Fysisk form vil bli testet hos et utvalg av deltakerne.
Nasjonal kartlegging
Kartleggingen starter opp i vår, og de første resultatene er ventet våren 2009.
– Dette vil danne starten på et nasjonalt kartleggingssystem. Fysisk aktivitet har en sentral plass i folkehelsearbeidet. Undersøkelsen gir muligheten til å målrette og evaluere tiltak for å øke aktivitetsnivået i den norske befolkning, kommenterer Anderssen.
Prosjektet er et tiltak i Handlingsplanen for fysisk aktivitet, ”Etablere et overvåkingssystem for det fysiske aktivitetsnivået i Norge”. Våren 2008 offentliggjøres en tilsvarende kartlegging blant barn og unge.
Flere artikler i nyhetsarkivet
Flere nyheter
- Abonnere på nyheter:
- Nyhetsbrev
- RSS
- Mobil



Det har kommet en ny operasjonsmetode som kan behandle Glaukom (grønn stær) på et par minutter.