– Våren og sommeren har vært utfordrende for hele Helse Nord. Traumeorganisering, kirurgisaken på Nordlandssykehuset, ventelistesaken på UNN og andre saker har preget oss, skriver Lars Vorland, administrerende direktør i Helse Nord, i sitt fredagsbrev i dag.

Verdier og etikk
I vår kom det frem at Nordlandssykehuset har utført bukspyttkjerteloperasjoner i strid med funksjonsfordelingen som er vedtatt i Helse Nord.

Ved Universitetssykehuset Nord-Norge (UNN) ventet 450 urologiske pasienter for lenge på utredning.

– Dette er to av flere saker som i bunn og grunn handler om kvalitet, verdier og etikk, sier Vorland.

Rom for forbedringer
– Selv om norsk helsetjeneste er god, er det fortsatt rom for vesentlige forbedringer, minner han om.

– Den viktigste lærdommen for norsk helsetjeneste er at kvalitet også dreier seg om system og helhet, og ikke bare om individuell kompetanse, ferdigheter og ansvarlighet. Det siste er fortsatt viktig, men arbeidet med kvalitet må i større grad ha fokus på hele pasienten og hele pasientforløpet, skriver direktøren.

Lønnshopp
Nylig ble det kjent at Lars Vorland får økt sin lønn til 1,64 millioner kroner, med virkning fra 1. juli i år. 

Dette ble enstemmig vedtatt i onsdagens styremøte styremøte i Brønnøysund onsdag, skriver Helgeland Arbeiderblad. 
(ags)