Stopp LAR-retningslinjene - nå!
- Mens Norge har hatt en seksdobling av befolkningsrelaterte overdosedødsfall, har Frankrike hatt en halvering etter at Subutex kunne forskrives fra allmennpraksis. Med en slik «lavterskelbehandling» kunne 2800 unge norske liv ha vært spart i årene 1990-2006, skriver Martin Haraldsen.
Martin Haraldsen, allmennlege/sykehjemslege, Sandefjord
Den 1. FEBRUAR vil Norge ha en dødelig behandlingsmetode, den mest risikofylte i Europa, med rom for høyst ulik praksis rundt om i landet. Legemiddelassistert rehabilitering (LAR) vil da ha fått sitt statlige kvalitetsstempel med forskrift og retningslinjer som avviker lite fra nåværende praksis.
Fastlegen tryggest
Aldersgrensen senkes, hyggelig nok, fra 25 år, og fastlegen kan få større innflytelse i henvisningsprosessen. Men noen nøkkeltall viser at fastlegen gir langt tryggere behandling enn «tverrfaglig spesialisert behandling» LAR.
Jeg skrev en artikkel i Tidsskrift for Den norske legeforening 14.januar der jeg viste at Norge etter 1990 har hatt en overdødelighet av overdosedødsfall i forhold til EU-landene, som igjen har overdødelighet i forhold til Frankrike.
LAR medførte flere dødsfall etter oppstarten i 1998, mens Frankrike har hatt en tydelig nedgang rett etter at Subutex kunne forskrives fra allmennpraksis i 1996.
Verdens dyreste behandling
Norge har hatt en seksdobling av befolkningsrelaterte overdosedødsfall, mens Frankrike har hatt en halvering. 2800 unge norske liv kunne ha vært spart i årene 1990-2006 med en slik ekstrem «lavterskelbehandling» - med lite kontroller - en rimelig metode.
Norge har verdens dyreste behandlingssystem - kontroll- og institusjonsbasert. Fortsatt skal nemlig, som hovedregel, såkalt medikamentfri behandling forsøkes først (LAR-forskriften § 4).
Alvorlig
Nå har vi fått tall på hvor farlig dette er.
Statens institutt for rusmiddelforskning (Sirus) bekymrer seg nå over at faren for overdosedødsfall er økt 16 ganger de fire første ukene etter utskriving fra døgnbehandling.
Bare for de motiverte
Denne typen behandling må selvsagt bare tilbys dem som er motivert for dette etter først å ha blitt stabilisert på livreddende erstatningsmedisin.
Jeg ivrer for en norsk-fransk metode der fastlegene for eksempel får doblet behandlingstakstene for denne gruppen, med NAV som naturlig samarbeidspartner, at LAR blir henvisningsinstans - og for riktig institusjonsbruk.
Kronikk og debatt, Dagens Medisin 02/10
Skriv kommentar
Dagens Medisin henvender seg spesielt til leger, farmasøyter, sykepleiere og beslutningstakere i helsesektoren. Kommentarfunksjonen er derfor først og fremst beregnet på tilbakemeldinger fra disse gruppene. Dagens Medisin forbeholder seg retten til å fjerne innlegg som er upassende eller i strid med god presseskikk.
Svar til Jarle
Neimenn så bra for deg da! Gratulerer! Det er deg sikkert vel fortjent! Men, Jarle, alle er ikke som deg! Tror du meg selv og flere av mine frender har prøvd medikamentfri behandling? Opptil flere ganger, men har hele tiden kommet tilbake..
Ok, Jarle. Da er vel du et bedre menneske enn meg, da? Sov godt!
En sak jeg, som LAR- pasient på det 8. året, har spekulert mye på i løpet avdisse årene, er : Hvodan kan det være slik at Fastlegen må " bøye seg" for LAR- personalet? Som tross av at de stort sett består av sosionomer og sykepleiere, eller tilsvarende, med 3- års utdanning? De sitter og avgjør om en pasient skal frihetsberøves, FRIHETSBERØVES i opptil 3 mndr. Unnskyld meg, men jeg kaller det faktisk frihetsberøvelse når jeg plutselig må møte opp på apotek hver dag for å få medisinen min. Som jeg faktisk trenger hver dag.For å overleve. For å kunne stå i fulltidsjobben min 11 dager hver 14. dag. Og møte opp på andre siden av byen annenhver dag for å avgi urinprøve for å bevise min "rett til å få metadon"? Pga en sprekk, røyka en joint: dvs Jeg viste symptomer på sykdommen min. Jeg er narkoman og JEG VET DET! Tilbake til spørsmålet mitt: Er det på tide å kreve at viktige adiminstrative forhold som direkte påvirker LAR- pasienters frihet, må være opp til Fastlegers eller andre som virkelig fatter betydningen, å avgjøre? Så, kanskje om 10 - 20 år, noen som meg tør å skrive under med fullt navn..
det er ikke alt som kan kureres med subutex og metadon,og hva er motivert?Hvordan måles det?Er ikkke de å legge seg inn på akutten til man ikke lenger er abstinent+Dette får man motivert folk til ved å fortelle dem at de kommer inn i LAR etterpå,men hvorfor ikke da like godt presentere medikamentfri behandling i stedet?Det er full rehabilitering,og åpner for mye fler muligheter!Når man ikkelengerv er abstinent,trengerv man ikke lenger opiater,for å døyve abstinenser,men vil oppleve et kjempesterkt sug etter noe å roe seg på.Dette kan utmerket godt behandles på lik linje med andre avhengigheter.Det er stort skjær i sjøen,og det er dagdrømmen om ei "bli bra-pille"Den drømmen erv så sterk i en rusavhengig,at man kan motiveres til nesten hva som helst bare ut i fra tanken på den.Jeg er hver eneste uke sammen med tidligere tungt belastede ex-heroinister som sier de er veldig glad de tok det de trodde var den tunge veien ut av helvete,men som viste seg å være den letteste vegen.Man får en mye større frihet ved å ikke være avhengig av medisiner,man får mye bedre helse,man utvikler seg mye bedre mentalt,og man får mye fortere og bedre innpass i det samfunnet man skal tilbake til.Katastrofen nå er man blander behandlingsformer som medikamentfri behandling og LAR under samme tak.Dette vil jeg gjerne høre noen forsvare!?
Et veiskille i kampen mot røyk
- Debatt:
- Skriv et debattinnlegg
Fortsatt bakpå med utredninger
Helsetilsynstyranniet- De lokale legeforeningene bør snarest få på plass egne fagråd med allment aksepterte og uhildede, gode leger, gjerne fra nabofylket, som arbeider innenfor samme fagfelt, skriver Lars E. Gleditsch. |
Gjøkunge søker fantom- Her er mye ute av kontroll. Her er mye pulverisert ansvar. Hvorfor ikke ansvarliggjøre eget personale i anskaffelser og ansettelser? skriver Trond Holm. |
|
Arrogante statssekretærer kommer ikkeInnlegg i Dagens Medisin 04/10. |
- Hvor tør jeg be pasientene gå for å prøve briller?- Jeg har ikke tid til å brilleprøve alle som trenger det. Dette synes jeg optikerne kan gjøre: De tar betalt for det og kan ta reklamasjonene når klienten ikke får brillen til å stemme, skriver Rolf Jacobsen. |



Rapporter
Jeg tror at det er en bra måte at sammenlikne erfaringer fra forskjellige land og försöke laere av andre. Det må finnes en hel del erfaringer og kjennskap hos
Sirius. Det vore også meget intressant at se even på svenske erfaringer av behandling av rusmiddelproblemer. Jeg tror at vi har mye at laere av både de norske og franske retningslinjene.