Forspilte ressurser
- Professor Hans Christofer Børresen tar for seg problemet til et stokkblindt samfunnssyn - som for lengst er tilpasset markedsøkonomiens drepende konkurranselogikk, anfører Dag Skogheim.
Dag Skogheim, forfatter
DEN 19. NOVEMBER i år publiserte Klassekampen et aktuelt innlegg, skrevet av lege og professor Hans Christofer Børresen, om eldre leger som forspilt ressurs. Dette innlegget kunne for så vidt ha omfattet alle yrkeskategorier, men Børresens innlegg var direkte rettet og klart provoserende.
Fratas godkjenningen
Utgangspunktet var at ved 75 års grense fratas leger sin offentlige godkjenning. Fra denne dagen skal de ikke lenger stå til tjeneste for sine medmennesker. Professoren viser til den farlige signaleffekt dette gir ved en så vidt illevarslende betraktning av eldre og gamle mennesker.
Hans resonnement er greit og logisk i vår tid som formelig skriker etter bred allmennfaglig innsats. At eldre og gamle etter slike vedtak i første omgang blir skadelidende, er selvsagt. I neste omgang følger handikappede i alle aldre og kategorier.
Hvordan er en slik tankeløshet mulig når behovet for hjelp og bistand er så stort?
Velstandens utvikling
Professor Børresen viser til Legeforeningens jurister, som antyder at eldre leger er ute etter noen slags rett til betalt arbeid, men saken er, skriver han, «at primærlegene ikke vil ha konkurranse fra pensjonerte leger som i stor grad yter gratis medisinsk tjeneste innen sitt nettverk».
Det Børresen skriver, er ikke uttrykk for noen snever forestilling, men gjelder uansett yrkeskategori i dagens situasjon der alt er redusert til økonomiske transaksjoner hvor mennesket kun er konsument, der alt bare er tjenester som skal kunne kjøpes og selges. Denne utviklingen har nærmest vært allment akseptert i takt med velstandsutviklingen.
Truende konsekvenser
Nå melder seg imidlertid stadig flere truende konsekvenser, at alt som ikke er tilpasset markedsøkonomiens kalde logikk, betraktes uten verdi, håpløst ubrukelig.
Likevel var, og er det slik, at uansett hvordan vi ordner oss, vil vi aldri komme vekk fra det faktum at tanker og systemer har konsekvenser for oss, i noen sammenhenger ødeleggende konsekvenser. Derfor er det problem som professor Børresen tar for seg, problemet til et stokkblindt samfunnssyn som for lengst er tilpasset markedsøkonomiens drepende konkurranselogikk.
Yrkesforbud
Børresen kaller dette for yrkesforbud - og selvsagt er det yrkesforbud.
Uansett er saken at det økonomiske systemet som behersker oss, for lengst har pervertert alle felles samfunnsmessige forpliktelser i sin heslige paralysis generalis.
Kronikk og debatt, Dagens Medisin 01/10
Skriv kommentar
Dagens Medisin henvender seg spesielt til leger, farmasøyter, sykepleiere og beslutningstakere i helsesektoren. Kommentarfunksjonen er derfor først og fremst beregnet på tilbakemeldinger fra disse gruppene. Dagens Medisin forbeholder seg retten til å fjerne innlegg som er upassende eller i strid med god presseskikk.Dårlige helseregistre er verre enn ingen registre!
Norske pasienter legger EU-føringer
Et veiskille i kampen mot røyk- Statlig finansierte røykesluttmedisiner kan være en viktig motivator for å nå frem til disse røykerne og således være en god måte å bekjempe sosial ulikhet i helse. |
Fortsatt bakpå med utredninger- Det haster med en alternativ utredning som kan få frem de mest kostnadseffektive løsningene for noe jeg betrakter som den viktigste sak Helse-Norge har hatt til behandling siden jeg begynte å engasjere meg i helsepolitikk, skriver Rolf Kåresen. |
|
Helsetilsynstyranniet- De lokale legeforeningene bør snarest få på plass egne fagråd med allment aksepterte og uhildede, gode leger, gjerne fra nabofylket, som arbeider innenfor samme fagfelt, skriver Lars E. Gleditsch. |
Gjøkunge søker fantom- Her er mye ute av kontroll. Her er mye pulverisert ansvar. Hvorfor ikke ansvarliggjøre eget personale i anskaffelser og ansettelser? skriver Trond Holm. |




Medisinstudenter skal rett i jobb